11 می 2020  
 ستاگیدیا  

«مبارزه با کرونا در بامیان جدی‌تر می‌شود»

«مبارزه با کرونا در بامیان جدی‌تر می‌شود»

بامیان در روزهای اخیر شاهد افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا بوده است. در حال حاضر ابتلای 34  تن از ساکنان مرکز و ولسوالی سیغان این ولایت به این ویروس، تایید شده است. این امر با توجه به انجام اقداماتی نظیر وضع محدودیت بر گشت‌وگذار در بامیان، نشان می‌دهد که ویروس کرونا در میان ساکنان این ولایت به گردش افتاده است و احتمال این که افراد بیشتری به آن مبتلا گردند وجود دارد.

هرچند تا کنون اقداماتی در راستای مبارزه با ویروس کرونا در بامیان صورت یافته است، اما به نظر می‌رسد که با وخیم‌تر شدن اوضاع که زنگ خطر آن با افزایش شمار افراد مبتلا به این ویروس به صدا درآمده است، نیاز به انجام فعالیت‌ها و اجرای برنامه‌های بیشتری در این زمینه وجود دارد. نظیفه حیدری، خبرنگار ستاگیدیا در گفتگویی با محمدامان امان، شهردار بامیان به این موضوع پرداخته است.

اقدامات اداره شهرداری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تا کنون چه بوده است؟

با عرض سلام خدمت شما و تمام مخاطبان تان! اداره شهرداری بامیان از ابتدای شیوع ویروس کرونا در افغانستان، با اتخاذ تدابیری فعالیت‌های خود را برای مبارزه با این ویروس آغاز کرد. نخستین اقدام ما، آگاهی‌دهی به مردم در مورد ویروس کرونا و رعایت توصیه‌های بهداشتی لازم  از طریق کمپاین خانه‌به‌خانه بود. در گام بعدی تمامی اماکنی که امکان ایجاد ازدحام در آن‌ها وجود داشت تعطیل شدند. به‌گونه مثال، فعالیت تمامی هتل‌ها، پارک‌ها، حمام‌های عمومی و ورزشگاه‌ها متوقف گردید. در آخرین اقدام هم، تمامی دکان‌های بازار بامیان به استثنای خوراکه‌فروشی‌ها، داروخانه‌ها، نانوایی‌ها و فروشگاه‌های مواد تعمیراتی، بنا بر فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا در این ولایت مسدود شدند و برگشت‌وگذار در سطح شهر، محدودیت اعمال گردید که تا هنوز هم ادامه دارد.

تاثیرات برنامه‌ها وفعالیت‌های که صورت‌یافته را در جلوگیری از گسترش شیوع این ویروس در بامیان، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه ما تا امروز با خطر بزرگی از ناحیه انتشار ویروس مواجه نشده‌ایم. طبق آماری که نهادهای مسئول ارائه کرده‌اند، شیوع ویروس کرونا در بامیان سریع نیست و آمار ثبت شده در بامیان در تناسب با سایر مناطق کشور بسیار پایین است. همین موضوع نشان می‌دهد که برنامه‌های آگاهی‌دهی و دیگر فعالیت‌های انجام‌شده از سوی اداره شهرداری بامیان برای مبارزه با ویروس کرونا، تاثیرگذار بوده و مانع گسترش انتشار این ویروس شده است.

مدتی است که بر گشت‌وگذار در بامیان محدودیت وضع شده و مبتنی بر آن،  بخش بزرگی از شهر تعطیل شده است. اداره شهرداری برای کنترول این وضعیت و جلوگیری از ازدحام در بازار چه تدابیری روی دست دارد؟

همان‌گونه که می‌دانید، در مرکز شهر بخش عمده فعالیت‌ها به دوش اداره شهرداری است، زیرا این اداره مدیریت امور شهری را به عهده دارد. برای همین، هر تصمیمی که کمیته ولایتی مبارزه با کرونا اتخاذ می‌کند، از سوی اداره شهرداری تطبیق می‌گردد. تا کنون تمامی فیصله‌های صورت‌گرفته از سوی این کمیته در راستای جلوگیری از ازدحام در بازار و سایر اماکن، از سوی اداره شهرداری بامیان در هماهنگی با پلیس اجرا شده‌اند.

شما شاهد هستید که بازار بامیان از دو ناحیه کاملا مسدود شده و کسی اجازه ورود به آن را نمی یابد. از طرف دیگر مردم نیاز دارند برای تامین مواد غذایی به بازار مراجعه کنند. چه راه حل برای این مشکل دارید؟

ما خوراکه فروشی‌ها را مسدود نکرده‌ایم و در حال حاضر تمامی آن‌ها فعال هستند. کسانی که مواد غذایی نیاز دارند، می‌توانند به بازار مراجعه کنند. وظیفه نیروهای پلیسی که در ابتدا و انتهای بازار بامیان مستقر شده‌اند، اینست که از گشت‌وگذار بی‌جا و غیر ضروری مردم جلوگیری کنند. با این وجود، ممکن است که برخی از این نیروها، آگاهی کاملی از موضوع نداشته باشند و در مواردی مانع ورود مردم به بازار گردند.

بازار بامیان چندی پیش ضدعفونی گردید. کی‌ها در این زمینه با اداره شهرداری همکار بوده و آیا این کار در آینده هم انجام خواهد شد؟

زمینه ضدعفونی‌سازی بازار با فیصله کمیته ولایتی مبارزه با کرونا و در همکاری با اداره صحت عامه و قوماندانی امنیه بامیان انجام شده است. اداره صحت عامه در زمینه تشخیص مواد ضدعفونی‌کننده، قوماندانی امنیه در قسمت تامین تانکر آب‌پاش و تعدادی از تاجران و افراد خیر بامیان در زمینه خریداری مواد ضدعفونی‌کننده با اداره شهرداری همکاری کرده‌‌اند.

غیراز بازار بامیان جاهای دیگری هم ضد عفونی خواهند شد. مشخصا در والسوالی‌ها چه اقدامی در این زمینه خواهید داشت؟

مطابق فیصله کمیته ولایتی مبارزه با ویروس کرونا و تحت نظر این کمیته، تمامی ساحات مزدهم در مرکز و ولسوالی‌های بامیان ضد عفونی خواهد شد.

آیا نهادهای مسئول به شمول اداره شهرداری، تدابیر دیگری را هم برای محافظت  از مردم در صورت گسترش شیوع ویروس کرونا پیش‌بین هستند؟

ما روی اجرای تدابیر جدی‌تری در صورت وخامت اوضاع کار می‌کنیم. در هفته‌های آینده تمام برنامه‌هایی که تا کنون در مرکز بامیان راه‌اندازی شده‌اند، در تمام ولسوالی‌های این ولایت با حضور تیمی که از سوی کمیته ولایتی مبارزه با ویروس کرونا تعیین می‌گردد، به اجرا گذاشته خواهند شد.

در پایان، خواست‌تان ازمردم چیست؟ آنان چگونه می‌توانند با اداره شهرداری همکاری کنند؟

قطعا مردم بیشترین نقش را در جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا می‌توانند داشته باشند. از همین رو، تنها راه مبارزه با این ویروس، همکاری مردم است. مردم اگر با رعایت محدودیت گشت‌وگذار و نیز توصیه‌های بهداشتی با ما همکاری کنند، شکست ویروس کرونا حتمی خواهد بود.