27 می 2023  
 ذبیح‌الله حیدری  

بیگزاد: ورزش در بامیان رنگ و بوی دیگری گرفته است

بیگزاد: ورزش در بامیان رنگ و بوی دیگری گرفته است

گفتگوکننده: ذبیح‌الله حیدری

یادداشت: در این مصاحبه با ضیاالدین بیگزاد آمر تربیت بدنی ولایت بامیان وضعیت ورزش و چالش‌های ورزشکاران در این ولایت بحث و بررسی شده است. بیگزاد می‌گوید که پس از تقرر وی ورزش در بامیان رنگ و بوی دیگری را به خود گرفته و از سال گذشته تاهنوز فعالیت‌های ورزشی در این ولایت افزایش یافته است.

ستاگیدیا:  تشکر آمر صاحب از فرصتی به ما دادید. در ابتدا میشه بگوئید که از آغاز سال نو تاحالا مهمترین فعالیت‌های شما چه بوده است ؟

بیگزاد: از آغاز سال نو ما تمامی فدراسیون‌های که در ولایت بامیان است پلان‌های کاری شان را خواستیم. یک تعداد شان آوردند و یک تعداد شان نیاورده بودند. کسانی که آورده بودند فعلا برنامه‌های شان جریان دارد. در این  ولایت ۳۲ فدراسیون ورزشی فعالیت می‌کند.

ستاگیدیا: در ولایت بامیان چه تعداد کلپ‌های ورزشی فعال است؟ آیا تمام این کلپ‌ها ثبت آمریت شما است؟

بیگزاد:ما در سال ۱۴۰۱ هفتادو باشگاه را در بخش‌های رزمی و عنعنوی ثبت و برای شان جواز توزیع کردیم.

ستاگیدیا: آیا مسابقات ورزشی بین ولایت‌های دیگر هم برگزار شده است تاهنوز؟

بیگزاد: بلی. ما در سال ۱۴۰۲ میزبان ورزشکاران از بیست‌و هشت ولایت کشور در شهر بامیان بودیم. رقابت‌های تیم‌های ملی را چهار فدراسیون شان برگزار کردند. دستآوردی که ورزشکاران بامیان گرفتند از سیزده ولایت بود.

ستاگیدیا: حضور دختران در ورزش چطور است؟ آیا در حال حاضر دختران می‌توانند در رقابت‌ها اشتراک کنند و کلپی برای دختران فعال است؟

بیگزاد: برای فعلا [حضور دختران در ورزش] تا امری ثانی معطل قرار داده شده است.

ستاگیدیا: یک تعداد از ورزشکاران از این شکایت داشتند که میدان فوتبال در حال خراب شدن است. پاسخ شما چیست؟

بیگزاد: اداره‌ای فوتبال یک اداره‌ای مستقل است، که مربوط اداره‌ای المپک می‌باشد. ما مربوط آمریت تربیت بدنی افغانستان هستیم. حتا بودجه و پروسه شان هم مستقل است.  تنها با ما یک هماهنگ کننده دارند. در مدت بیست سالی گذشته یک عده مشکلات که اداره محلی بامیان داشته است. میدان ورزشی در سطح ولایت بامیان قسمی که استندرد و معیاری باشد ایجاد نشده است. اگر چند ‌تا جمنازیم و یا استدیوم که شما مشاهده می‌کنید این‌ها زیر پوشش ریاست شهرداری قرار دارد. شهرداری این‌ها را غصب کرده است.

ستاگیدیا

ستاگیدیا: برای ورزش و ورزشکاران بامیان در ماه‌های آینده چه برنامه دارید؟

بیگزاد: ما پلان مطابق بر طرزالعمل فدراسیون‌ها داریم. مطابق برنامه و پلان فدراسیون‌ها کار می‌کنیم چون نماینده فدراسیون‌ها در ولایت بامیان استیم و هر برنامه و پلان‌های که آنها داشته باشد آمریت تربیت بدنی همکاری می‌کند.

ستاگیدیا: در پایان اگر پیامی به مردم و ورزشکاران دارید، می‌شنویم؟

بیگزاد: ابتدا بگویم که اداره‌ محلی بامیان در مرکز و ولسوالی‌ها که ما برنامه داشتیم با ما دوشادوش پیش رفته و تامین امنیت کرده است. از آنها سپاس‌گذاری دارم. دوم، پیامم به جوانان و مردم اینست که ورزش به صحت و سلامتی مفید است. من تشویق می‌کنم که همه ورزش را ادامه بدهند. یک ورزشکار از اخلاق نیک برخوردار است. ورزش جوانان را از کار‌های غیرمشروع و موادمخدر دور نگه می‌دارد. از مردم ولایت بامیان خواهش می‎کنم که ورزشکاران را تشویق و حمایت ‌کنند. ما  صلح، برادری و صمیمیت را از طریق ورزش بدست آورده می‌توانیم. همه باید کناری ورزشکاران ایستاد شویم و آنها را تشویق و حمایت کنیم.