7 ژوئن 2023  
 ستاگیدیا  

«دو سوم شهروندان افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌اند»

«دو سوم شهروندان افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌اند»

آژانس سازمان ملل برای هماهنگی کمک‌های بشردوستانه (اوچا)، با اعلام این که افغانستان هم‌چنان یکی از بدترین بحران‌های انسانی در جهان را تجربه می کند، گفته 22.3 میلیون نفر در این کشور به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

این آژانس امروز (17 جوزا) در تویتی تاکید کرده که برای کمک‌رسانی به این تعداد افراد در سال جاری میلادی، 3.2 میلیارد دالر بودجه لازم است. اوچا پیش از این برای پیشبرد عملیات بشردوستانه خود در افغانستان، ۴.۶ میلیارد دالر از کشورهای کمک‌کننده درخواست کرده بود.

اخیرا کمک‌های بشردوستانه سازمان‌های بین‌المللی به شهروندان جنگ‌زده افغانستان، کاهش چشمگیری داشته است؛ چیزی که نگرانی‌ها نسبت به تشدید بحران و قحطی در این کشور را افزایش داده است.

چندی پیش برنامه جهانی غذا، 8 میلیون تن از شهروندان افغانستان را از برنامه اضطراری خود حذف کرد.

مسئولان این برنامه گفته‌اند که «درافغانستان از هر چهار نفر، یک نفر برای تامین نیاز غذایی اولیه خود به برنامه جهانی غذا متکی است، اما بحران بودجه این سازمان را مجبور ساخته است تا این تعداد از افراد را از برنامه‌های اضطراری خود حذف کند.»

 آنان با تصریح این‌که بحران پیش‌آمده «مخرب‌ترین تاثیر را بر زنان، کودکان خردسال و سال‌مندان خواهد داشت»، تایید کرده‌اند که حدود نیمی از مردم افغانستان با شکم خالی می‌خوابند و غذای کافی ندارند.

برنامه جهانی غذا هم‌چنان گفته که برای مبارزه با قحطی در افغانستان در سال جاری میلادی، به بیش از ۸۰۰ میلیون دالر بودجه نیاز دارد.

با این حال، تا کنون نه برنامه جهانی غذا و نه آژانس هماهنگی کمک‌های بشردوستانه، موفق به تامین بودجه مورد نیاز خود شده‌اند. اوچا پیشتر گفته بود که تنها 5 درصد از بودجه مورد نیاز خود برای کمک‌رسانی به افراد نیازمند در افغانستان را از سوی شرکای بین‌المللی خود دریافت کرده است.