16 ژانویه 2023  
 ستاگیدیا  

سرما در بادغیس، جان هشت تن را گرفت

سرما در بادغیس، جان هشت تن را گرفت

مسئولان محلی حکومت سرپرست در بادغیس تایید کرده اند که هشت تن به شمول یک زن و دو کودک در ولسوالی های بالا مرغاب و قادس این ولایت در اثر سرما جان خود را از دست داده اند.

خبرگزاری باختر به نقل از مولوی خالد ولسوال بالا مرغاب گزارش داده است که 4470 راس مواشی نیز در نتیجه سردی بیش از حد هوا در این ولسوالی تلف شده است.

روز گذشته برخی دیگر از رسانه های کشور از مرگ یک چوپان و چهار کودک در ولسوالی قادس بادغیس خبر دادند. بر بنیاد این گزارش ها، در این ولسوالی نیز بیش از دو هزار راس مواشی از بین رفته است.

در اوایل هفته گذشته تا کنون، شمار زیادی از ولایات کشور شاهد بارش سنگین برف بوده و تحت تاثیر موج سرمای شدیدی قرار گرفته اند. موسسه اوچا (اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد) اعلام کرده است که تا اواخر هفته جاری، دمای هوا در برخی از نقاط کشور به منف 35 درجه سانتی گراد خواهد رسید.

موج بی سابقه سرما درحالی وارد کشور شده که بهای مواد سوختی در بسیاری از ولایات، نسبت به سال های پیش، افزایش قابل ملاحظه ای یافته است. این موضوع باعث شده است تا بخش بزرگی از شهروندان که پس از سقوط نظام پیشین، با فقر شدید اقتصادی مواجه شده اند، قدرت خرید مواد سوختی را از دست بدهند؛ چیزی که نگرانی ها نسبت به افزایش تلفات سرما به خصوص در مناطق سرد کشور را تشدید کرده است.