7 آگوست 2023  
 سلیمان احمدی  

نیکپا؛ غریب در وطن اما سرافراز در غربت

نیکپا؛ غریب در وطن اما سرافراز در غربت

افغانستان؛ وطنی که برای بسیاری از شهروندانش هرگز وطن نشد، سرزمینی که قربان­‌گاه استعداد و خرد و نبوغ جوانانش بوده است و همواره به‌سان مادری عمل کرده که پس از زاده­‌شدن فرزندانش، با دستان خود گلوی آنان را فشرده و تقدیم مرگ و نیستی کرده است.

کم و نادر نبوده‌­اند، استعدادهای ناب و نایابی که درین وطن هرگز به اوج درخشش خود نرسیده و از نیمه ­راه به‌سوی سراشیبی افول و سقوط برگشته‌اند. یکی ازین نوادر و نوابغ تاریخی، روح‌الله نیکپا؛ جوان نخبه اما از نسل محرومان و مکتومان تاریخ افغانستان است که در آوارگی و غربت و در «بی‌آشیانگی» و «ملکای مردم»، نبوغ ورزشی‌­اش را شناخت و با تلاش و ریاضت آن را به فعلیت آورد. او در کوتاه‌­زمانی، سرآمد هم‌­نسلان خویش در ورزش تکواندو شد و با پس‌­زدن تمامی رقبایش، قله­‌های بلند رشد و پیشرفت را زیر پا گذاشت و مانند سرو سربلندی در میان “جنگلی”‌های مزدحم و مزاحم، قد برافراشت.

نیکپا؛ شاه‌کار میدان ورزش، خودسازی و خودباوری، تاریخ ورزش افغانستان را از نو ساخت. او به‌نام خودش و به نمایندگی از ملتی که قرن­‌ها زخم زنجیر ستم، استبداد و تبعیض را بر شانه­‌های‌شان تحمل کرده‌اند، تاریخ شکوه‌مندی را رقم زد. آوردگاه المپیک 2008 بیجینگ در چین و رزم‌گاه المپیک 2012 در لندن انگلستان، در برابر نبوغ و استعداد نیکپا سر تسلیم فرود آوردند و قهرمانان چندباره المپیک و جهان در برابر او زانو زدند تا اوج شکوه تاریخی افغانستان با ضربات سهمگین و سنگین او در معتبرترین رقابت­‌های ورزشی جهان به‌نمایش گذاشته شود.

اکنون نیکپا نامی بود نامی؛ جهان به تسخیر او درآمده بود و او با دو مدال برنز المپیک در تکواندو – رشته ورزشی‌ای که پیش از آن عده­‌ای آن را میراث پدری پنداشته و آن را برای همیشه در انحصار خود می­‌خواستند- تبدیل به یگانه مدال‌­آور المپیکی افغانستان و افتخارآورترین ورزش­‌کار تاریخ این کشور ستم­‌دیده گردیده بود. این شاه‌کار تاریخی، خروش تاریخی شهروندان کشور را به‌دنبال داشت و موجی از سرور و شادمانی را در میان توده‌­های خلق آفریده بود؛ موجی که عالی‌­ترین مرتبه از سرور ملی، افتخار ملی و شکوه و جلال ملی را برای مدت‌­ها در دل میلیون­‌ها انسان خسته‌ازتبعیض افغانستان زنده کرده بود. در کنار این اما، بزرگی و عظمت نیکپا، مسیری که او در پیش گرفته بود، جای‌گاهی که در میان مردم و جامعه به‌دست آورده بود و مهم‌­تر از همه، روند رو‌به‌رشد و روبه‌جلوی که داشت، او را در مسیر رسیدن به موقعیت و جای‌گاهی قرار می­‌داد که رسیدن به آن در آینده را برای دیگران ناممکن و محال می­‌ساخت، معادلات عده‌­ای را به‌هم ریخته بود و خواب و خیال راحت تعدادی را از آنان ربوده بود. اگرچه هم‌­اکنون نیز به نظر نمی‌­رسد، در کوتاه‌­مدت کسی به او و افتخاراتش دست یابد و جای‌گاه او را تصاحب کند. با این وجود، نیکپا برای همیشه به‌عنوان نخستین مدال‌­آور المپیک در تاریخ افغانستان، تارک تاریخ را در اختیار خود خواهد داشت؛ افتخاری که او و مردمش را برای همیشه جاودانه ساخته است.

روند تخریب او و خلق موانع در برابر نیکپا پیش از رقابت­‌های المپیک 2012 آغاز یافته بود؛ زیرا او زمانی گفته بود که مسئولان ورزش افغانستان بیش از رقبای اصلی‌­اش در میادین مسابقات، تلاش کرده‌اند تا او به دومین مدال المپیکی‌­اش نرسد. بعد از المپیک لندن اما، حلقه تبعیض و انحصار که تا آن‌زمان با هیچ فن‌وترفندی نتوانسته بودند او را از رسیدن به افتخار محروم سازند، راه حذف و قربانی ساختن او را در پیش گرفتند. بنابرین عرصه را بر او تنگ ساختند. او در مصاحبه‌ای درین‌خصوص، از وضعیت نابسامان فدراسیون تکواندوی افغانستان و موجودیت تبعیض درین فدراسیون سخن گفته بود. به گفته نیکپا، در آن زمان مربیان از تمرین­‌دادن او دست کشیده بودند، سرپرستی برای تیم وجود نداشت و روحیه ورزش‌کاران به‌شدت دچار افت بوده است. نیکپا در جای دیگری ابراز امیدواری کرده بود که مسئولان فدراسیون تکواندو و نهادهای ورزشی، سمت‌وسو را کنار بگذارند و فدراسیون را ملی فکر کنند. این گفته‌­ها عمق تبعیض و عمل‌کرد خلاف ارزش­‌ها و منافع ملی مسئولان آن‌زمان نهادهای متصدی ورزش افغانستان و به‌خصوص فدراسیون ملی تکواندو را روایت می­‌کند؛ امری که باعث شد تا نیکپا در اوج درخشندگی و توانایی ورزشی‌­اش، امید و انگیزه برای تداوم کار را از دست داده و به‌رسم اعتراض کشور را ترک کند. ستم و تبعیض در برابر نیکپا به‌همین‌جا محدود نمی‌­شود، بلکه پرده­‌ها و لایه­‌های دیگری نیز دارد که ثبت تاریخ شده‌­اند. برخلاف عرف و سنت بین­‌المللی که در همه کشورها مرسوم است، پرچم کاروان ورزشی افغانستان در المپیک 2012 لندن را به او ندادند تا بار دیگر عمق نیات شوم و حذف­‌گرایانه خود در برابر او را به‌نمایش بگذارند. تصویر پرافتخارترین ورزش­کار تاریخ افغانستان را به عمد، در کتاب­‌های درسی نصاب تعلیمی معارف افغانستان چاپ نکردند و به‌جای آن تصاویری از افراد دیگری را قرار دادند که هرگز در حدواندازه او نبودند. این در حالیست که آدری آریا، فیلم‌ساز مشهور آسترالیایی از سینمای هالیوود – توسعه‌­یافته‌ترین بخش سینمای جهان –  فیلمی از زندگی و مسابقات روح‌الله نیکپا ساخته است. این امر گواه زنده آن است که نخبگان ما تا چه حد در وطن غریبند اما در بی‌­وطنی، برای دیگران مهم‌­اند و با ارزش.

با این‌­وجود اما، به‌گواهی مکرر تاریخ، سیاست حذف و نادیده‌­انگاری هرگز نتیجه مطلوب در پی نداشته است. روح‌الله را در افغانستان حذف کردند و مانع استمرار افتخارآوری او گردیدند، اما او هم‌چنان می­‌درخشد و هیچ فرد و گروهی قادر به ایجاد مانع و بازدارندگی در برابر او نیست. او بار دیگر نبوغ و استعدادش را به‌رخ کشید و به‌عنوان مربی تیم ملی تکواندوی کشور نیوزلند برگزیده شد، تا افتخار دیگری را در کارنامه خود و افغانستان به‌ثبت رسانیده باشد. اینک او ماموریت بزرگی بر دوش گرفته است و می­‌رود تا در المپیک 2024 پاریس، این بار نه از آدرس افغانستان که با تیم ملی تکواندوی کشور نیوزلند بار دیگر تاریخ­‌سازی نماید.

ظاهرا او نخستین ورزش‌کار افغانستانی است که جایگاه مربی‌­گری در تیم‌­های ملی یک کشور خارجی در حد نیوزلند را به دست می­‌آورد. درین‌صورت، او باز هم رکوردشکنی کرده و در کنار پربارکردن کارنامه روشن و درخشان خودش، نام افغانستان را در میادین ورزشی با اعتبارتر ساخته است.