9 می 2020  
 ستاگیدیا  

آغاز برنامه توزیع نان خشک در بامیان؛ «افراد مستحق نادیده گرفته شده‌اند»

آغاز برنامه توزیع نان خشک در بامیان؛ «افراد مستحق نادیده گرفته شده‌اند»

عبدالله نصرت

مقام‌های محلی در بامیان اعلام کرده‌اند که برنامه توزیع نان خشک به خانواده‌های بی‌بضاعت، پس از چاشت امروز در این ولایت آغاز شده است. به گفته آنان؛ در این برنامه به 42000 هزار نفر که شامل 6023 خانواده در سطح  مرکز بامیان می‌گردند، به مدت پنج هفته نان خشک توزیع خواهد شد.

محمدامان امان، شهردار بامیان پس از آغاز این برنامه به رسانه‌ها گفت: «این خانواده‌ها بر اساس میکانیزم مشخصی از سوی وکلای گذر شناسایی شده‌اند و روزانه برای هریک از اعضای آن‌ها یک‌ونیم قرص نان داده می‌شود.»

توزیع نان خشک به خانواده‌های فقیر در قالب برنامه‌های دولت افغانستان در راستای مبارزه با کرونا از طریق ترغیب مردم به رعایت محدودیت گشت‌وگذار، چندی پیش از کابل آغاز شد. بر بنیاد اطلاعات رائه شده از سوی منابع رسمی، بودجه این برنامه که اکنون به برخی از ولایات گسترش یافته، از سوی وزارت مالیه افغانستان پرداخت می‌گردد.

این برنامه از آغاز تا کنون با انتقادات بسیاری به همراه بوده است. شهروندان کابل، راه‌اندازی این برنامه را به دلیل ازدحامی که در نانوایی‌ها ایجاد می‌کند، قرار دادن مردم در معرض خطر و «توزیع کرونا با نان خشک» خواندند.

انتقاد مردم بامیان

 شهروندان بامیان نیز ضمن خطرناک خواندن این برنامه در صورت عدم رعایت فاصله لازم از جانب مردم، به سوی مقام‌های محلی انگشت انتقاد دراز کرده و می‌گویند که شمار زیادی از افراد انتخاب‌شده برای دریافت نان خشک، مستحق و بی‌بضاعت نیستند.

هدایت‌الله، یکی از شهروندان بامیان به ستاگیدیا گفت که کارت دریافت نان خشک بیشتر به کسانی توزیع شده است که نسبتی با وکلای گذر دارند. او افزود: «حق افراد و خانواده‌های غریبی که واقعا به این نان نیاز دارند، نادیده گرفته شده است.»

با این حال، شهردار بامیان ضمن رد این ادعا تاکید کرد که شناسایی افراد مستحق، توسط کمیته متشکل از نمایندگان اداره امور زنان، جامعه مدنی و وکلای گذر صورت گرفته است. بر بنیاد گفته‌های او، چنانچه خانواده‌ فقیری از فهرست باقی مانده باشد، می‌تواند به اداره شهرداری مراجعه کند.

برنامه توزیع نان به خانواده‌های فقیر در بامیان در حالی آغاز شده که اداره محلی، به دنبال افزایش شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت به 28 تن، محدودیت بر گشت‌وگذار را تا پایان ماه رمضان تمدید کرده است.