29 ژانویه 2021  
 علی‌رضا رحیمی  

ابراز نگرانی وزارت خارجه امریکا از تداوم خشونت‌ها در افغانستان

ابراز نگرانی وزارت خارجه امریکا از تداوم خشونت‌ها در افغانستان

ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرده که رئیس‌جمهور غنی و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در یک صحبت تلفنی در مورد روابط میان دو کشور و پیشرفت‌های صورت‌گرفته در روند صلح افغانستان بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری منتشر شده، آمده است که وزیر خارجه امریکا در این تماس تلفونی شام روز گذشته (9 دلو) انجام شده است، از افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدفمند در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. بر بنیاد خبرنامه، آقای بلینکن تاکید کرده است که کشورش می‌خواهد که گفتگوهای صلح افغانستان به نتیجه برسد و صلح در این کشور تامین گردد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که بلینکن در این تماس تلفنی از بررسی توافق‌نامه امریکا و طالبان به جانب افغانستان خبر داده است. بر اساس بیانیه، وزیر خارجه امریکا گفته است که این کشور گفتگوهای صلح با طالبان را دنبال می‌کند و به‌زودی رئیس‌جمهور این کشور با رئیس‌جمهور غنی در رابطه به این روند و روابط میان دو کشور به‌صورت تلفنی صحبت خواهد کرد.

دومین دور مذاکرات صلح افغانستان که چندی پیش آغاز گردید تا کنون پیشرفتی نداشته است. سخنگوی هیات گفتگوکننده افغانستان در قطر، پیشتر گفته بود که طالبان در بیش از یک هفته گذشته برای حضور در نشست رسمی و ادامه گفتگوها تمایلی نشان نداده‌ است.

پیش از آن دکتر محمدامین احمدی، عضو هیات گفتگوکننده افغانستان در یادداشتی در صفحه فیسبوک خود نوشته بود که طالبان بدون توجه به خواست عمومی برای قطع جنگ، فقط به دنبال آزادی شمار بیشتر زندانیان خود است و تمایلی برای مذاکره جدی روی مسائل مهم با دولت افغانستان ندارد.