29 ژانویه 2021  
 ستاگیدیا  

وزارت دفاع امریکا: گروه طالبان به تعهدات خود عمل نکرده است

وزارت دفاع امریکا: گروه طالبان به تعهدات خود عمل نکرده است

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که عدم پابندی طالبان به تعهداتی که در زمینه کاهش خشونت‌ها و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی به‌شمول القاعده، گفتگوهای صلح در دوحه را به چالش کشیده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، شام روز گذشته در یک نشست خبری گفت که امریکا به آن‌چه که در توافق‌نامه این کشور با طالبان ذکر شده، پابند است. به گفته او، امریکا هنوز سعی دارد تا به راه حل متبنی بر گفتگوها برسد، اما طالبان به تعهدات خود عمل نکرده است.

آقای کربی افزود که دولت جدید امریکا، متعهد به مواد توافق‌نامه دوحه است، اما تا زمانی که گروه طالبان به تعهدات خود در زمینه کاهش خشونت‌ها در افغانستان و قطع رابطه با القاعده عمل نکند، تداوم گفتگوها در قطر، دشوار خواهد بود. او تاکید کرده است که در صورت تداوم این وضعیت، «گفتگو کار عاقلانه‌ای نخواهد بود.»

توافق‌نامه امریکا و طالبان در ماه فبروری 2020/حوت 1398 در دوحه قطر به امضا رسید. براساس این توافق‌نامه امریکا تا ماه می سال 2021 شمار نیروهای خود در افغانستان را به صفر خواهد رساند. در برابر طالبان نیز متعهد شده‌ است تا تمام روابط خود با گروه‌های تروریستی به‌خصوص القاعده را قطع کرده و به این گروه‌ها اجازه استفاده از خاک افغانستان بر علیه منافع امریکا را ندهد. کاهش خشونت‌ها در افغانستان از دیگر مواد این توافق‌نامه است.

با این حال، سخنگوی وزارت دفاع امریکا هرچند در مورد زمان خروج کامل نیروهای خود از افغانستان چیزی نگفت اما اظهار داشت که این موضوع بستگی به این دارد که گفتگوهای صلح دوحه به توافقی منتج می‌شود یا خیر. او اظهار داشت که 2500 سرباز امریکایی که در حال حاضر در افغانستان حضور دارند، برای پیشبرد ماموریت امریکا در برابر داعش و القاعده کافی است.

با انتقال قدرت در امریکا و روی کار آمدن دولت جدید در این کشور، بررسی توافق‌نامه این کشور با طالبان و گفتگوهای صلح قطر، محور بسیاری از اظهارات شماری از مقام‌های امریکایی و برخی دیگر از متحدان آن در جنگ افغانستان بوده است.

چند روز پیش وزیر دارایی از عدم انعقطاع رابطه طالبان با گروه القاعده در افغانستان خبر داد. بر بنیاد گفته‌های این وزارت، طالبان و القاعده هم‌چنان متحدان نزدیک هم باقی مانده‌اند و این شبکه در افغانستان تحت حمایت طالبان در حال قوت گرفتن است. پیش از این سازمان ملل متحد نیز گفته بود که طالبان به‌رغم تداوم گفتگوهای صلح در قطر، رابطه خود با القاعده را قطع نکرده است.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024