7 ژانویه 2021  
 ستاگیدیا  

سازمان گزارشگران بدون مرز: حکومت افغانستان باید امنیت خبرنگاران را تامین کند

سازمان گزارشگران بدون مرز: حکومت افغانستان باید امنیت خبرنگاران را تامین کند

به دنبال افزایش ترور خبرنگاران در افغانستان، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار اعلامیه‌ای از حکومت این کشور خواسته است تا تدابیر جدی‌تری را برای تامین امنیت فعالان رسانه‌ای روی دست گیرد. این سازمان گفته است که از تمام توان خود برای صورت‌دهی اقداماتی که بتواند کشتار خبرنگاران در افغانستان را متوقف کند، کار خواهد گرفت.
در اعلامیه سازمان گزارشگران بدون مرز، افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران خوانده شده است. بر بنیاد این اعلامیه در کم‌تر از دو سال گذشته، در حدود 100 فعال مدنی نیز در افغانستان کشته شده‌اند.
پیشتر برخی دیگر از سازمان‌های حامی رسانه‌ها و خبرنگاران نیز از افزایش قتل خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند. به گفته این نهادها، افغانستان در سال 2020 در ردیف پنج کشور خطرناک برای خبرنگاران و رسانه‌گران قرار گرفته است.
تنها چهار ماه گذشته پنج خبرنگار و فعال رسانه‌ای در افغانستان ترور شدند. در اوایل سال 2021 نیز بسم‌الله عادل ایماق، مدیرمسئول رادیو صدای غور از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شد.
حکومت افغانستان مسئولیت ترور خبرنگاران را به دوش طالبان می‌اندازد. با این حال، این گروه در تمامی موارد با انتشار اعلامیه‌های مطبوعاتی، دست داشتن در ترور خبرنگاران را رد کرده است.