29 ژانویه 2021  
 ستاگیدیا  

طالبان نقض توافق‌نامه دوحه از سوی این گروه را رد کرد

طالبان نقض توافق‌نامه دوحه از سوی این گروه را رد کرد

به دنبال اظهارات سخنگوی وزارت خارجه امریکا مبنی بر عدم پابندی طالبان به مواد توافق‌نامه دوحه، این گروه گفته است که به مواد این توافق‌نامه متعهد است. گروه طالبان، تمامی مواد این توافق‌نامه را از جانب خود قابل اجرا و عملی خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در برگه تویتر خود نوشته است که «ادعای وزارت دفاع امریکا در مورد این‌که طالبان به توافق‌نامه دوحه پابند نیستند، حقیقت ندارد.» او با تاکید بر این که «عملی نمودن پیمان دوحه یگانه را حل معضله کنونی است» از امریکا خواسته است تا به تعهدات خود عمل کند.

وزارت دفاع امریکا شام روز گذشته اعلام کرد که عدم پابندی طالبان به تعهدات این گروه در زمینه کاهش خشونت‌ها و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی به‌شمول شبکه القاعده، گفتگوهای صلح در قطر را به چالش کشیده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت این وزارت در یک نشست خبری گفت که امریکا به آن‌چه که در توافق‌نامه این کشور با طالبان ذکر شده، پابند است و هنوز سعی دارد تا به راه حل متبنی بر گفتگوها برسد، اما طالبان به تعهدات خود عمل نکرده است.

آقای کربی افزود که دولت جدید امریکا، متعهد به مواد توافق‌نامه دوحه است، اما تا زمانی که گروه طالبان به تعهدات خود در زمینه کاهش خشونت‌ها در افغانستان و قطع رابطه با القاعده عمل نکند، تداوم گفتگوها در قطر، دشوار خواهد بود. او تاکید کرده است که در صورت تداوم این وضعیت، «گفتگو کار عاقلانه‌ای نخواهد بود.»

توافق‌نامه امریکا و طالبان در ماه فبروری 2020/حوت 1398 در دوحه قطر به امضا رسید. براساس این توافق‌نامه امریکا تا ماه می سال 2021 شمار نیروهای خود در افغانستان را به صفر خواهد رساند. در برابر طالبان نیز متعهد شده‌ است تا تمام روابط خود با گروه‌های تروریستی به‌خصوص القاعده را قطع کرده و به این گروه‌ها اجازه استفاده از خاک افغانستان بر علیه منافع امریکا را ندهد. کاهش خشونت‌ها در افغانستان از دیگر مواد این توافق‌نامه است.

با این حال، مقام‌ها در دولت افغانستان نیز گفته‌اند که طالبان نه تنها گامی در راستای کاهش خشونت‌ها و قطع جنگ برنداشته است. پیشتر مشاور امنیت ملی ریاست‌جمهوری گفته بود که طالبان هیچ اقدامی در راستای برقراری آتش‌بس و تامین صلح در کشور انجام نداده است.