11 ژوئن 2023  
 سهیلا حصین  

آیا اداره ترانسپورت نرخ لوگر و جلال آباد را برای دایکندی تعیین کرده است؟

آیا اداره ترانسپورت نرخ لوگر و جلال آباد را برای دایکندی تعیین کرده است؟

رانندگان موترهای مسافربری در دایکندی دست کم از سه روز بدینسو دست به اعتصاب زده‌اند و نرخ‌‌نامه جدید مدیریت ترانسپورت این ولایت را ناعادلانه می‌خوانند.

در نرخ‌نامه جدید مدیریت ترانسپورت دایکندی که ماه ثور امسال صادر شده، کرایه مسیر کابل- دایکندی از مسیر بهسود به 1350افغانی و از مسیر بامیان به 1250 افغانی کاهش یافته است.

جواد جویا، نماینده شرکت مسافربری «کابل پیما» در شهر نیلی می‌گوید که تمام رانندگان این شرکت دست از کار کشیده و اعتصاب کرده‌اند. او گفت: «موتر‌های مردم همه شخصی است. رانندگان آنها همه اعتصاب کرده‌اند و شرکت هم وسایط برای انتقال مسافران ندارد.»

چراغ علی سخنور، نماینده‌ی شرکت مسافربری «باتوریان» نیز می‌گوید که نرخ‌نامه‌ای وزارت ترانسپورت بر اساس سرک‌های پخته ولایت‌های همچون لوگر و جلال آباد سنجیده شده است. سخنور تاکید می‌کند که مسیر کابل- دایکندی به دلیل کوتل‌هایی که دارد بسیار دشوارگذار است و با سایر ولایت‌ها متفاوت است. او گفت که در نرخ‌نامه مدیریت ترانسپورت حدود پنجاه درصد یا بیشتر از آن کرایه‌ها کم شده است و اگر در این مورد تجدید نظر نشود، ادامه کار برای راننده‌ها سودی ندارد. به گفته‌ی وی، هر راننده یک هزار به شرکت مسافربری، 500 افغانی برای مدیریت ترانسپورت و 800افغانی برای حکومت در هده پرداخت می‌کند، «دیگر چیزی برایش نمی‌ماند.»

چوک گل بادام در شهر نیلی. عکس: شبکه‌های اجتماعی

واکنش شهروندان و پاسخ مسولان

سخی سعادت، یک باشنده‌ی ولایت دایکندی به این باور است که کنترول کرایه‌ها و تصویب نرخ‌نامه‌ها خوب است، اما مهم‌تر از آن ساخت و ساز زیربنا‌ها و راه‌های مواصلاتی این ولایت است.

سعادت می‌گوید که مسولان باید بجای تعیین نرخ نامه‌ ساخت سرک‌های معیاری را در اولویت خود قرار دهند.

نعیم یوسفی، یک باشند‌ه‎ی دایکندی راننده‌گان و مدیریت ترانسپورت این ولایت به نحوی به آشتی دعوت می‌کند. او به این عقیده است که رانندگان نمی‌توانند تمام پولی را که از مسافرین می‌گیرند به موتر مصرف کنند. اما می‌گوید از این که قیمت تیل در بازار کاهش یافته، نیاز است نمایندگی‌ها و رانندگان کرایه را پائین‌تر کنند.

با این حال، جمال‌الدین ارشاد، مدیر اداری و  سرپرست مدیریت عمومی ترانسپورت زمینی ولایت دایکندی روز شنبه، 20 جوزا به ستاگیدیا گفت که اعتراض رانندگان و شرکت‌های مسافربری را با وزارت ترانسپورت و هوانوردی شریک ساخته است و تا به حال از سوی این وزارت پاسخی دریافت نکرده است.

نرخنامه جدید مدیریت ترانسپورت دایکندی، رسیده به ستاگیدیا

در مسیر کابل- دایکندی اکثر موترهای مسافربری مورد استفاده همچون سایر هزاره‌جات «فلانکوچ» است که حداکثر 14 نفر در آن جا می‌شود. از هر مسافر نظر به اینکه چوکی تان چقدر از راننده دور است، از 11‌صد الی 17صد افغانی کرایه گرفته می‌شود. این نرخ البته نظر به فصل سال متفاوت است و در زمستان و بهار که گِل و لای مسیر زیادتر است، بلندتر هم می‌شود.

از طرف دیگر، هر موتر فلانکوچ، در مسیر خامه‌ای 430 کیلومتری کابل-دایکندی نزدیک به 100 لیتر تیل مصرف می‌کند و معمولا قیمت تیل در مسیر کابل- دایکندی نسبت به شهرهای بزرگ و پایتخت کشور حداقل 10 افغانی در هر لیتر بلندتر است.