3 فوریه 2021  
 محمدامان احمدی  

آغاز آب‌گیری بند کمال‌خان در ولایت نیمروز

آغاز آب‌گیری بند کمال‌خان در ولایت نیمروز

اداره ملی تنظیم آب کشور از آغاز آب‌گیری بند کمال‌خان در ولایت نیمروز خبر داده است. این اداره گفته این بند در آینده نزدیک به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

نظام‌الدین خپلواک، سخنگوی اداره ملی تنظیم آب، امروز چهارشنبه (15 دلو/ 3 فبروری) به رسانه‌ها گفت که از 52 میلیون متر مکعب آبی که در این بند ذخیره می‌شود، آب زراعتی مورد نیاز 184 هزار هکتار زمین تامین می‌گردد. او افزود که این بند از ظرفیت تولید 9 میگاوات برق نیز برخودار است.

کار ساخت بند کمال‌خان که در سال 1354 خورشیدی آغاز شده بود، به دلیل تحولات سیاسی-نظامی چند دهه اخیر در افغانستان، تا سال 11391 متوقف بود.

مرحله دوم کار ساخت این بند در میان سال‌های 1391 تا 1394 به پایان رسید و مرحله سوم آن در سال 1396 آغاز گردید. گفته شده که دولت ساخت این بند، 78 میلیون دالر هزینه برداشته است.

در جریان چند سال گذشته، این دومین بند بزرگ آب در افغانستان است که آماده بهره‌برداری شده است. در ماه جون 2016 میلادی/جوزای 1395 خورشیدی، بند سلما که با همکاری کشور هند در هرات اعمار شده است، افتتاح گردید.

اعمار بندهای آب‌گردان در افغانستان برای مهار منابع آبی کشور طی سالیان گذشته مورد توجه حکومت قرار گرفته است. این امر با مخالفت‌هایی از جانب کشورهای همسایه مواجه شده است؛ مساله‌ای که حکومت افغانستان واکنش‌های تندی به آن نشان داده است.

با این حال، شهروندان کشور می‌گویند که حکومت در انتخاب محلاتی که برای اعمار بندهای آب‌گردان مناسب تشخیص شده‌اند، بر علیه برخی از ولایات «اعمال تبعیض» کرده است. به گفته آنان، حذف مناطق مرکزی از فهرست بندهای آبگردان، مصداقی برای این برخورد «تبعیض‌آمیز» حکومت با بخش بزرگی از شهروندان کشور است.