7 جولای 2023  
 سهیلا حصین  

کمیته مشترک معادن در بامیان تشکیل می‌شود

کمیته مشترک معادن در بامیان تشکیل می‌شود

یک روز پس از سفر سرپرست وزارت معادن و پطرولیم به بامیان، اداره محلی این ولایت اعلام کرده که کمیته‌ای مشترک به منظور «جلوگیری از تخریب و سرعت بخشیدن به استخراج معادن» تشکیل می‌شود.

دفتر مطبوعاتی والی بامیان در خبرنامه‎ای به روز چهارشنبه، 14 سرطان گفت که در این کمیته نه ارگان به شمول فرماندهی امنیه، استخبارات و ریاست‌های معادن، مالیه، اقتصاد، انرژی هسته‌ای، زراعت، محیط زیست و صنعت و تجارت عضویت دارد.

در خبرنامه آمده که این کمیته به سرپرستی ریاست معادن و نظارت رهبری اداره محلی بامیان فعالیت خواهد داشت.

خبرنامه ادعا کرده که ایجاد این کمیته زمینه اشتغال‌زایی را برای مردم بامیان فراهم می‌کند.

شهاب الدین دلاور، سرپرست وزیر معادن و پطرولیم به روز سه‌شنبه هفته گذشته به بامیان سفر کرد و با والی این ولایت دیدار داشت.

به دنبال آن، اداره محلی بامیان از قول آقای دلاور اعلام کرد که کمیته‌ای به دستور معاونت اقتصادی رییس الوزرا به هدف «جلوگیری از تخریب، قاچاق معادن و محیط گیاهی و سرعت بخشیدن در استخراج  معادن به روش فنی» در 24 ولایت کشور ایجاد می‌شود.

این در حالی است که قرارداد معدن جست و سرب بامیان که حدود دو ماه قبل با یک شرکت داخلی بسته شد، هنوز از آغاز کار عملی آن خبری نیست.

همین گونه، در اوایل ماه اسد سال گذشته چینی‌ها اعلام کردند که معدن زغال سنگ «کلیچ» در ولسوالی کهمرد بامیان را استخراج می‌کنند و در آن ساحه کارخانه بزرگ تولید برق حرارتی می‌سازند تا از آن به منظور استخراج معدن آهن حاجیگک استفاده کنند، اما معلوم نشد چرا هنوز آغاز نکرده‌اند.