3 ژوئن 2023  
 ستاگیدیا  

مستند جدید در مورد لیونل مسی؛ از پشت پرده قهرمانی آرژانتین در جام جهانی چه می‌دانیم؟

مستند جدید در مورد لیونل مسی؛ از پشت پرده قهرمانی آرژانتین در جام جهانی چه می‌دانیم؟

نوینسده: کیاران وارل

منبع: بی‌بی‌سی فارسی

بی‌بی‌سی مستندی ساخته است به نام «سرنوشت» که در آن از پشت پرده قهرمانی لیونل مسی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفته می‌شود.

پس از چهار بار تلاش، مسی سرانجام توانست در قطر دستانش را به جامی برساند که همیشه در آرزویش بود و آن را در کلکسیون پر و پیمان افتخاراتش کم داشت.

در فیلمی یک ساعته بی‌بی‌سی پس از گفتگو با بازیکنانی نظیر امیلیانو مارتینز، الکسیس مک‌آلیستر و جولیان آلوارز و همین طور لیونل اسکالونی، سرمربی آرژانتین، سعی کرده نگاهی به پشت پرده این موفقیت بیاندازد. در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به برخی از نکات جالب این فیلم.

بی‌خوابی پس از شکست مقابل عربستان سعودی

آرژانتین با رکورد ۳۶ مسابقه شکست‌ناپذیری و به عنوان یکی از بخت‌های قهرمانی وارد قطر شد.

اما در همان نخستین بازی و در یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های جام جهانی ۲۰۲۲، آرژانتین مقابل عربستان ۱-۲ شکست خورد و اعتماد به نفسش با سر به زمین خورد.

مارتینز، دروازه‌بان آرژانتین، گفت: «سخت‌ترین شب زندگیم بود و نتوانستم بخوابم. نگران حذف از نخستین جام جهانی زندگی‌ام بودم.»

دروازه‌بان ۳۰ ساله استون ویلا، آن بازی را با یک مسابقه بوکس که در آن بوکسوری حریفش را ناک‌اوت می‌کند، مقایسه کرد و گفت: «نتوانستیم به مبارزه برگردیم.»

مک‌آلیستر انگار در حیاط پشتی خانه‌اش بازی می‌کرد

مک‌آلیستر، هافبک برایتون، یکی از شگفتی‌های جام جهانی قطر بود. او در فینال مقابل فرانسه هم یکی از بهترین بازیکنان زمین بود. این بازیکن ۲۴ ساله در کنار لیونل مسی، آنخل دی‌ماریا و انزو فرناندز از ستون‌های قهرمانی تیمش در جام جهانی بود.

پابلو زابالتا، مدافع راست سابق آرژانتین، می‌گوید: «او یک بازیکن کامل است.»

اسکالونی نیز در تمجید از بازیکن تیمش سنگ تمام گذاشت: «او چیزی را به ما نشان داد که قبلا کشف نکرده بودیم. او اصلا فشار بازی را حس نمی‌کرد و انگار در حیاط پشتی خانه‌اش فوتبال بازی می‌کند.»

حس در خانه بودن بازیکنان آرژانتین

اسکالونی با عملکردی درخشان فضای خوبی را اطراف تیمش در قطر ایجاد کرد؛ از جمله حس در خانه بودن.

هنگام برگزاری جام جهانی گزارش شد که ۹۰۰ کیلوگرم گوشت از آمریکای جنوبی به قطر انتقال داده شده تا کیف بازیکنان تیم کوک شود.

مک‌آلیستر می‌گوید: «همه چیز عالی بود. انگار در خانه خودمان بودیم. ورق بازی می‌کردیم و چای ماته (نوشیدنی سرشار از کافئین) می‌نوشیدیم… حتی گوشت آرژانتینی هم داشتیم.»

زابالتا می‌گوید این سه چیز در آرژانتین «مانند مذهب» است.

مسی مقابل هلند «پسر بد» تیم شد

آرژانتین در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل هلند ایستاد و در دیداری بسیار خشن از سد این تیم گذشت. این مسابقه ۱۲ کارت زرد داشت که دو تا از آن‌ها موجب اخراج دنزل دومفریس، مدافع هلند، شد.

پس از سوت پایان بازی بازیکنان آرژانتین شروع به مسخره کردن بازیکنان حریف کردند و مارتینز که دو پنالتی گرفته بود (بازی در وقت‌های عادی و اضافی ۲-۲ تمام شد) سر لوئیس فان‌خال، سرمربی هلند، فریاد کشید.

او پس از بازی گفت: «شنیده بودم که فان‌خال گفته اگر بازی به پنالتی بکشد آن‌ها دست بالا را دارند. به نظرم او باید دهانش را بسته نگه می‌داشت.»

حتی بازیکن آرامی مثل لیونل مسی هم از فان‌خال که گفته بود کاپیتان آرژانتین هنگامی که تیمش توپ را از دست می‌دهد «چندان در بازی مشارکت نمی‌کند»، شاکی بود.

مسی وقتی در وقت عادی بازی گل زد، به سوی نیمکت هلند دوید و دست‌هایش را روی گوش‌هایش گذاشت.

این حرکت آن طور که در فیلم توضیح داده می‌شود از خوان رومن ریکلمه، هم‌بازی سابق مسی، الهام گرفته شد؛ بازیکنی که فان‌خال در بارسلونا با او رفتار بدی داشت.

اما خیلی‌ها از دیدن جنبه جدیدی از شخصیت مسی تعجب کردند.

مارتینز می‌گوید: «ما از تیم ملی‌ای که او قبلا داشت تهاجمی‌تر بودیم. شاید او هم کمی بیشتر شبیه ما شد: یک پسر بد.»

مارتینز در زمین فوتبال مانند «یک بچه» است

 

Getty Images

مارتینز در ضربات پنالتی بازی فینال که موجب پیروزی تیمش مقابل فرانسه، مدافع قهرمانی جام جهانی، شد، بار دیگر قهرمان تیمش بود.

رفتار او پس از این که توپ را شوت کرد و با رقصیدن مقابل بازیکنان فرانسه جشن گرفت، با واکنش‌های زیادی روبرو شد.

او با اشاره به حرکتی که پس از دست رفتن پنالتی سوم فرانسه توسط اورلین شوامنی انجام داد، می‌گوید: «هیچ وقت مثل وقتی که آن‌ها پنالتی دوم را از دست دادند، نرقصیدم. هرگز در زندگی‌ام آن گونه نرقصیده‌ام.»

«این خود من بود. در زمین فوتبال مثل یک بچه می‌شوم. نمی‌دانم دفعه بعد چه کاری انجام خواهم داد.»