4 فوریه 2021  
 نظیفه حیدری  

کانکرس امریکا نسبت به احتمال فروپاشی دولت افغانستان در نبود نظامیان امریکایی هشدار داد

کانکرس امریکا نسبت به احتمال فروپاشی دولت افغانستان در نبود نظامیان امریکایی هشدار داد

کانگرس امریکا از دولت جو بایدن خواسته است تا از سرعت خود نظامیان امریکایی از افغانستان بکاهد تا وضعیت امنیتی در این کشور بهبود یابد.

در گزارشی که از سوی یک گروه تحت عنوان «گروه مطالعه افغانستان» به ریاست جوزف دانفورد تهیه شده، آمده است که خروج شتاب‌زده نظامیان امریکایی از افغانستان، زمینه‌های تقویت بی‌ثباتی در منطقه و قوت‌گیری شبکه القاعده را فراهم آورده و منجر به جنگ‌های داخلی در این کشور خواهد شد.

در گزارش هشدار داده شده که «دادن پیروزی به طالبان» و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا پایان ماه می سال جاری میلادی بدون درنظرداشت چگونگی پیشرفت گفتگوهای صلح، می‌تواند باعث فروپاشی دولت این کشور گردد.

 در این گزارش از دولت ایالات متحده امریکا خواسته شده تا برنامه خروج نظامیان خود از افغانستان را بازنگری کند تا اطمینان حاصل شود که گفتگوهای صلح با طالبان، منتیج به توافق سیاسی برای پایان دادن به جنگ در این کشور می‌شود.

بر بنیاد توافق‌نامه‌ای که در ماه فبروری سال گذشته میلادی میان طالبان و امریکا در دوحه به امضا رسید، این کشور باید نظامیان خود را تا پایان ماه می سال جاری میلاید از افغانستان خارج کند. در برابر، طالبان نیز تعهد سپرده‌اند تا ضمن قطع رابطه با دیگر گروه‌های تروریستی به‌ویژه القاعده، جلو استفاده از خاک افغانستان برعلیه منافع امریکا از سوی این گروه‌ها را بگیرد.

با این حال در گزارش «گروه مطالعه افغانستان» هشدار داده شده که ممکن است طالبان از گفتگوهای صلح خارج شده و با تمدید زمان حضور نیروهای امریکایی در افغانستان مخالفت کند.

وزارت خارجه امریکا در واکنش به این گزارش اعلام کرده است که دولت این کشور در حال بازنگری توافق‌نامه دوحه است و تا کنون هیچ تصمیمی در مورد خروج نظامیان خود از افغانستان نگرفته است.

گروه مطالعه افغانستان، در ماه دسامبر 2019 میلاید با هدف تهیه پیشنهادهایی در زمینه سیاست ایالات متحده در برابر صلح افغانستان از سوی کانگرس امریکا ایجاد شد. این گروه که کار خود را در ماه اپریل 2020 آغاز کرده بود، روز گذشته (3 فبروری) نخستین گزارش خود را منتشر کرد.