6 فوریه 2021  
 محمداسحاق حسینی  

اعلام حمایت وزارت دفاع امریکا از «برقراری صلح پایدار» در افغانستان

اعلام حمایت وزارت دفاع امریکا از «برقراری صلح پایدار» در افغانستان

وزیر دفاع امریکا در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور غنی گفته است که این کشور از برقراری صلح پایدار در افغانستان که به نفع مردم افغانستان باشد و آتش‌بس دائمی در نتیجه آن به‌دست آید، حمایت می‌کند.

در اعلامیه‌ای که صبح امروز شنبه (18 دلو/6 فبروری) از سوی ارگ ریاست‌جمهوری انتشار یافته، آمده است که لوید آستین، وزیر دفاع امریکا در این تماس تلفنی که روز گذشته انجام شد، از افزایش خشونت‌ها در افغانستان نیز ابراز نگرانی کرده است.

دو طرف در این تماس تلفنی، برعلاوه صحبت در مورد پیشرفت‌های صورت‌گرفته در روند صلح، در مورد روابط امریکا و افغانستان نیز گفتگو کرده‌اند.

دور دوم گفتگوهای صلح افغانستان، قریب به یک ماه پیش در دوحه قطر آغاز گردید. در این مدت هیات‌های گفتگوکننده دولت افغانستان و طالبان نشست رسمی جدی نداشته‌اند.

هیات گفتگوکننده دولت افغانستان پیشتر اعلام کرده بود که طالبان تمایل به گفتگوی جدی در مورد مسائل مهم ندارد.

این درحالیست که سران طالبان از چندی بدینسو، میز گفتگو را ترک کرده و در قالب هیات‌هایی به ایران و روسیه سفر کرده‌‌اند. صبح امروز نیز هیاتی از سوی طالبان به رهبری ملا برادر، معاون سیاسی این گروه، وارد ترکمنستان شده است.

در عین حال دولت قطر گفته که به‌دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، آن‌عده از اعضای طالبان که به ایران و روسیه رفته‌اند، قبل از ورود به دوحه باید یک دوره چهارده روزه را در قرنطین سپری کنند.