7 ژوئن 2023  
 سهیلا حصین  

در کتابخانه عامه بامیان چه می‌گذرد؟

در کتابخانه عامه بامیان چه می‌گذرد؟

یادداشت: ستاگیدیا گفتگوی این هفته را با غلام حضرت حیدری مدیر کتابخانه عامه ولایت بامیان انجام داده است. در این گفتگو میزان مراجعه و شرایط عضویت در کتابخانه عامه به بحث گرفته شده است. شما را به خواندن این گفتگو دعوت می‌کنیم.

گفتگو کننده: سهیلا حصین

ستاگیدیا: بسیار تشکر از وقتی‌که  در اختیار ما گذاشتید.  میشه از اینجا شروع کنیم که کتابخانه عامه بامیان کدام روزها به روی علاقه‌مندان باز است؟

حیدری: تشکر از شما. کتابخانه ما کتابخانه‌ای عامه است. همه روزه از 8 صبح تا 4 بعدازظهر به روی مراجعه کنندگان و علاقه‌مندان باز می‌باشد. مراجعه کنندگان می‌توانند در همین‌جا کتاب بخوانند یا هم با خود امانت ببرند.

ستاگیدیا: این روزها مراجعه کنندگان بیشتر دخترها هستند یا پسرها؟

حیدری: برای فعلا پسرها بیشتر مراجعه می‌کنند. چون که پسر‌ها دانشگاه می‌خوانند و کتاب به خاطر سیمینارهای شان ضرورت دارند. پیش ازاین دخترها هم خیلی مراجعه می‌کردند. فعلا دخترها هم می‌آیند. کسانی که دارالعلوم و در نهادهای آموزشی و تحصیلی خصوصی می‌خوانند.

ستاگیدیا: شما در کتابخانه تان حدود چند جلد کتاب دارید و در کدام بخش‌ها؟

حیدری: در کتابخانه عامه بامیان حدود 2500 الی 3هزار جلد کتاب در بخش‌های مختلف موجود است. از جمله در حوزه‌های علوم دینی، ادبیات فارسی، تاریخ، علوم سیاسی، اقتصاد، باستان شناسی، فلسفه، روان شناسی و دیگر بخش‌ها.

ستاگیدیا: کسانی که بخواهند از کتابخانه عامه کتاب به امانت ببرند، شرایط برای شان چه است؟

حیدری: از طرف ریاست برای ما پنج شرط آمده که طبق آن برای هر مراجعه کننده، کتاب بدهیم. پنج‌صد افغانی ضمانت می‌گیریم. این پول زمانی‌که کتاب را برگرداند، پس داده می‌شود. هر کتاب را که به امانت می‌برند ده روز وقت می‌دهیم که نگه دارد و مطالعه کند. کسی که کتاب را بیشتر از ده روز پیش خود نگه می‌دارد و یا در طول یک ‌ماه پس نمی‌آورد روزانه پنج افغانی جریمه می‌شود. به خاطری که شمار کتاب‌های ما محدود است. به کتاب همه نیاز دارند و کتاب باید سر وقت تحویل داده شود تا به خواننده دیگری داده شود. در ضمن، کسی که کتابی را می‌برد باید با همان مشخصات دوباره تحویل دهد در غیرآن تسلیم نمی‌شویم.

در کتابخانه عامه بامیان حدود 3هزار جلد کتاب در بخش‌های مختلف موجود است. عکس: ذبیح‌الله حیدری، ستاگیدیا

روزانه یا در هفته  شمار مراجعه کننده‌های شما چقدر است؟

حیدری: وقتی‌که دانشگاه باز بود روزانه 50 تا 100 نفر مراجعه کننده داشتیم که بخاطر تهیه منابع سیمینار و مونوگراف مراجعه می‌کردند. حالا هفته 50 نفر برای مطالعه و تهیه منابع برای سیمینار می‌آیند. در طول روز تعداد مراجعه کنندگان فرق دارد. بعضی روزها زیاد است و بعضی روزها کم. همه روزه یکسان نیست.

ستاگیدیا: دختران می‌توانند بدون کدام محدودیت مراجعه کنند؟

حیدری: محدودیت خاصی نیست و در وقت رسمی می‎‌توانند مراجعه کنند. در حال حاضر درصدی مراجعه دختران به کتابخانه کم شده است.