28 ژانویه 2021  
 ستاگیدیا  

امنیت ملی: یکی دیگر از عاملان انفجارهای بامیان بازداشت شد

امنیت ملی: یکی دیگر از عاملان انفجارهای بامیان بازداشت شد

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که یکی دیگر از عاملان انفجارهای دو ماه پیش در بامیان در یک عملیات نیروهای این اداره بازداشت شده است. فرد بازداشت‌شده سید عارف‌حسین نام دارد و از ولسوالی سیغان بامیان است.

در خبرنامه‌ای که امروز پنج‌شنبه (9 دلو) از سوی ریاست عمومی امنیت ملی انتشار یافته، آمده است که او عضو مخفی گروه گلاب‌الدین، مسئول استخبارات گروه طالبان در بامیان است. در خبرنامه گفته نشده که این فرد از کجا بازداشت شده است.

بر بنیاد خبرنامه، این فرد مسئولیت انتقال ماین‌های مقناطیسی و مواد انفجاری گروه طالبان به بامیان را بر عهده داشته است و چندی پیش چند حلقه ماین مقناطیسی و بشکه‌ای را به این ولایت منتقل کرده بود. در خبرنامه افزوده شده است که همین مواد ماین‌ها و مواد انفجاری، توسط دیگر اعضای گروه طالبان در بامیان در دو نقطه مزدحم این شهر جاسازی و سپس انفجار داده شده‌اند.

در چهارم ماه قوس سال جاری، دو انفجار  در ابتدای «جاده شهدای جنبش روشنایی» و مقابل مارکیت ولی عصر در بازار بامیان رخ داد. در این انفجارها، 19 تن کشته و بیش از 60 تن دیگر زخمی شدند.

تا کنون چندین تن به ظن دست داشتن در این این انفجارها بازداشت شده‌اند. پیش از این مقام‌های امنیتی در بامیان تعداد افراد بازداشت شده در پیوند به این حملات تروریستی را 6 تن اعلام کرده بودند.