8 می 2023  
 فریبا هاشمی  

نی: حمایت مالی حکومت نباید باعث سانسور و اعمال محدودیت بر رسانه‌ها شود

نی: حمایت مالی حکومت نباید باعث سانسور و اعمال محدودیت بر رسانه‌ها شود

نی؛ حمایت کننده‌ رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که حمایت مالی حکومت نباید باعث محدودیت فعالیت رسانه‌ها و سانسور نشرات آن‌ها شود.

 این نهاد امروز، ۱۸ ثور در بیانیه‌ای گفته که امتیازدهی حکومت باید بلاعوض باشد و استقلال رسانه‌ها را  تحت شعاع قرار ندهد.

دو روز قبل خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست، در سفرش به ولایت غزنی گفته بود که قرار است طرزالعملی به تصویب برسد که بر مبنای آن رسانه‌ها هم بتوانند از امتیازات دولتی برخوردار شوند.

نی ضمن استقبال از این طرح گفته است که «هدف از ارایه چنین امتیازی رشد رسانه‌ها، تقویت آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات باید باشد، نه محدود کردن و یا اعمال سانسور بر محتوای تولیدی رسانه‌‌ها.»

نی تاکید کرده است که این امتیاز باید به‌صورت عادلانه نظر به نیاز رسانه باشد و وزارت اطلاعات و فرهنگ این موضوع و هدف آن‌را رسما با رسانه‌ها شریک کند.

این نهاد حامی رسانه ها در افغانستان، از حکومت و تمامی نهادهای ملی وبین‌المللی خواسته است که از رسانه‌ها حمایت کنند تا ارزش‌هایی مانند آزادی بیان، آگاهی‌دهی و اطلاع‌رسانی درافغانستان نابود نشود و شاهد متوقف شدن رسانه‌ها و بیکار شدن خبرنگاران نباشند.

در نزدیک به 19 ماه اخیر، خبرنگاران و رسانه‌ها شرایط دشواری را می‌گذرانند. بر بنیاد آمار منتشرشده، نزدیک به ۳۰۰ رسانه صوتی، تصویری و چاپی پس از تحولات سیاسی اخیر در کل کشور بسته شده‌اند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024