16 فوریه 2024  
 ستاگیدیا  

متقی: ”شرایط ما  پذیرفته نشود، در نشست دوحه اشتراک نکنیم بهتر است.“

متقی: ”شرایط ما  پذیرفته نشود، در نشست دوحه اشتراک نکنیم بهتر است.“

امیرخان متقی وزیر امور خارجه حکومت سرپرست، در دیداری که با دیمتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل داشته است، در باره حضور نمایندگان شان در نشست دوحه گفت‌و‌گو کرده‌اند.

احمد ضیا تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه حکومت سرپرست در خبرنامه‌ای که روز چهارشنبه 25 دلو سال روان از آدرس وزارت خارجه به نشر رسانیده، نوشته است که سفیر روسیه در دیدارش با آقای متقی خواستار توضیح موقف حکومت سرپرست در مورد نشست دوحه گردیده است تا در صورت اشتراک وزیر خارجه درین نشست، ملاقات‌هایی در حاشیه آن با او تنظیم گردند.

برمبنای اعلامیه وزارت خارجه، آقای متقی گفته است که اگر شرایط آنان در نشست دوحه در نظر گرفته نشوند، بهتر است اشتراک نکنند.

درین خبرنامه، از تداوم گفت‌وگوی مقامات وزارت امور خارجه با اشتراک‌کنندگان نشست دوحه به خصوص سازمان ملل متحد خبر داده شده است.  به نقل از خبرنامه، آقای متقی در ملاقات با سفیر روسیه گفته است نشست دوحه فرصت خوبی است، اگر فرصت‌ رایزنی‌های معنی‌دار در مورد مسایل مربوط به افغانستان، میان حکومت سرپرست و سازمان ملل متحد در سطح بالا فراهم گردد.

اما آنچه تا هنوز مبهم و نامشخص است، خواست‌ها و شرایطی است که حکومت سرپرست خواستار در نظر گرفته شدن آنان توسط شرکت‌کنندگان و سازمان ملل در نشست دوحه می‌باشد. تا هنوز مقامات حکومت سرپرست در باره خواسته‌های شان چیزی نگفته‌اند. پیشتر سفیر ایران در کابل نیز به گونه مبهم و سربسته، از دو شرط این حکومت برای شرکت در نشست دوحه سخن گفته بود.

پیشتر از آن مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی رئیس‌الوزرا نیز در دیدار با کاردار سفارت ناروی در افغانستان، از اشتراک نمایندگان حکومت سرپرست در نشست دوحه خبر داده بود.

نشست دوحه با حضور و اشتراک نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان و زیر نظر سازمان ملل متحد، در روزهای نزدیک در دوحه پایتخت دایر خواهد شود.