17 فوریه 2024  
 ستاگیدیا  

تازه‌ترین‌ها از نشست دوحه؛ امیرخان متقی شرکت نمی‌کند

تازه‌ترین‌ها از نشست دوحه؛ امیرخان متقی شرکت نمی‌کند

یک روز مانده به آغاز دومین نشست دوحه در مورد افغانستان که قرار است فردا به میزبانی سازمان ملل متحد در پایتخت قطر برگزار گردد، جزئیات نه‌چندان زیادی در مورد آجندای این نشست و نیز اشتراک‌کنندگان آن به بیرون درز کرده است.

گفته می‌شود آجندای مهم این نشست، بحث در مورد قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت در خصوص گماشتن نماینده ویژه برای افغانستان و نحوه تعامل جهان با حکومت سرپرست، خواهد بود. بر بنیاد معلومات بدست‌آمده، روز نخست این اجلاس با حضور دیپلمات‌ها و نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان اختصاص یافته است و در روز دوم، نمایندگان جامعه مدنی افغانستان همراه با هیئت اعزامی حکومت سرپرست با هم به گفت‌وگو خواهند نشست.

بر اساس آخرین اخبار به نشر رسیده، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه حکومت سرپرست، اظهار داشته است که خواست‌هایش مبنی بر شرکت به عنوان تنها طرف مسئول از جانب افغانستان، از سوی سازمان ملل پذیرفته نشده و او درین نشست اشتراک نخواهد کرد.

پیش ازین مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست‌الوزرا از شرکت نمایندگان شان درین اجلاس خبرداده بود، اما امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه، گفته بود که در صورت نادیده گرفته شدن شرط‌های شان، بهتر است از شرکت درین نشست منصرف شوند.

از سوی دیگر با آن‌که وزارت امور خارجه قطر از دعوت نمایندگان حداقل ۲۵ کشور خبر داده است، اما تا اکنون حضور نمایندگان ناروی و پاکستان و برخی از مهمان‌های دیگر تایید شده است.

هویت افرادی که به نمایندگی از جامعه مدنی افغانستان قرار است درین نشست اشتراک کنند، تا هنوز اعلان نگردیده است، اما گفته شده که نیمی ازین افراد زنان خواهند بود. با این‌حال، مشخص شده است که شاه‌گل رضایی عضو پیشین مجلس نمایندگان و محبوبه سراج از فعالین حقوق زنان نیز به این نشست دعوت شده‌اند.

در حال حاضر اما، فاطمه گیلانی که عضویت هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در مذاکرات قطر را نیز در کارنامه‌اش دارد و از افراد حامی تعامل جهان با حکومت سرپرست به شمار می‌رود، با هدف شرکت درین اجلاس به دوحه رسیده است. او تاکید کرده است که عضو هیچ هیئتی نیست.

دیده شود که با آغاز نشست دوحه، چه کسانی در آن شرکت خواهند کرد، چه آجندایی در آن بحث خواهد شد و چه نتایجی در پی خواهد داشت.