17 می 2020  
 ستاگیدیا  

نگرانی‌ها از بی‌باوری مردم به شیوع ویروس کرونا در بامیان

نگرانی‌ها از بی‌باوری مردم به شیوع ویروس کرونا در بامیان

عبدالله نصرت

مسئولان در اداره محلی بامیان از عدم رعایت محدودیت بر گشت‌وگذار از سوی شهروندان این ولایت ابراز نگرانی کرده‌اند. آنان می‌گویند که اخیرا این ذهنیت در میان شهروندان بامیان خلق شده که گویا ویروس کرونا در این ولایت شیوع نیافته است.

محمدآصف مبلغ، مشاور ارشد والی بامیان به ستاگیدیا گفت که این موضوع مشکلات جدی و بزرگی را فراروی مبارزه با ویروس کرونا در این ولایت به‌وجود خواهد آورد.

 آقای مبلغ افزود که با توجه به آمار رو به افزایش موارد مثبت ابتلا به کرونا در بامیان، این موضوع ثابت می‌گردد که این ویروس در این ولایت شیوع یافته است: «تلاش اداره محلی بر این است که برنامه‌های آگاهی‌دهی بیشتری راه‌اندازی کرده و روند مبارزه با ویروس کرونا را جدی‌تر سازد.»

از آغاز شیوع کرونا در افغانستان تا کنون، ابتلای 36 تن به این ویروس در این ولایت، تایید شده است. بر بنیاد آمار رسمی، 13 تن از این افراد از مرکز بامیان و 23 نفر دیگر از ولسوالی سیغان این ولایت هستند. اداره صحت عامه بامیان، رقم افراد بهبود یافته از میان این جمع را 9 نفر اعلام کرده است.

هرچند اداره محلی بامیان از قریب به دو ماه پیش تا کنون با تشکیل کمیته مبارزه با کرونا، تدابیری نظیر وضع محدودیت بر گشت‌وگذار مردم و آگاهی‌دهی به آنان را در راستای جلوگیری از گسترش شیوع این ویروس به اجرا گذاشته است، شهروندان این ولایت تا هنوز خطر ابتلا به کرونا را آن‌گونه که انتظار می‌رفت جدی نگرفته‌اند.

مشاور ارشد والی بامیان می‌گوید که مراکز صحی در ولسوالی‌ها نیز دست‌به‌کار شده‌اند تا مردم را متقاعد به جدی گرفتن کرونا، عمل به توصیه‌های بهداشتی و رعایت فیصله‌های کمیته مبارزه با کرونا سازد.

مردم تنگ‌دست و شهر تعطیل

به دنبال اعمال محدودیت بر گشت‌وگذار در بامیان، بخش بزرگی از کسب‌وکارها در این ولایت تعطیل شده است. این امر نگرانی‌های بسیاری را مبنی بر افزایش مشکلات ناشی از فقر، در میان شهروندان این ولایت برانگیخته است. ظاهرا همین موضوع در کنار ادامه‌دار شدن تعطیلی شهر و پخش اخباری از مصرف بی‌مورد بودجه اختصاص‌یافته به مبارزه با کرونا در برخی از دیگر ولایات، مردم را به این باور رسانده است که روند مبارزه با این ویروس بیشتر جنبه سیاسی و تجاری دارد.

هدایت‌الله، یکی از دکانداران بازار بامیان می‌گوید که ویروس کرونا تا هنوز در این ولایت شیوع نیافته است: «حکومت به عمد نتیجه آزمایش شماری از مردم را مثبت اعلام می‌کند و آنان را در شفاخانه‌ها بستری می‌سازد تا بتواند توجه جامعه جهانی را جلب کرده و کمک‌های بیشتری دریافت کند.»

تنها این شهروند بامیانی نیست که چنین باوری دارد. دیگر شهروندان این ولایت نیز تایید ابتلای افراد به کرونا و اقداماتی که برای جلوگیری از شیوع این ویروس انجام شده‌اند را پروژه‌ای می‌دانند که از سوی حکومت راه‌اندازی شده است.

یکی از فروشندگان داروی یونانی در بازار بامیان معروف به آته جعفر، گفت که شیوع ویروس کرونا در این ولایت فقط در حد یک حرف است: «حکومت نباید بیشتر از این مردم را در گرسنگی نگهدارد. اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد و حکومت کسب‌وکار مردم در بازار گردد، فقر مشکلات بیشتر از کرونا ایجاد خواهد کرد.»

شهروندان بامیان در حالی به شیوع ویروس کرونا بی‌باور شده‌اند که چندی پیش، یک مرد کهن‌سال در ولسوالی سیغان این ولایت در اثر ابتلا به کرونا جان باخت. اشتراک مردم در تشییع جنازه این مرد، باعث گردید تا ده‌ها تن در این ولسوالی به این ویروس مبتلا گردند.