26 سپتامبر 2023  
 ستاگیدیا  

بازداشت خانگی ساکنان یک روستا در بامیان؛ «وجود آثار تاریخی در ساحه بررسی می‌شود»

بازداشت خانگی ساکنان یک روستا در بامیان؛ «وجود آثار تاریخی در ساحه بررسی می‌شود»

ساکنان روستای «پای کوتل تربلاق» ولسوالی پنجاب بامیان می‌گویند که نیروهای قطعه خاص مستقر در این ولسوالی، از شام روز گذشته تا پیش‌ازظهر امروز با حضور سنگین نظامی در این ساحه، باشندگان محل را در حصر قرار داده‌اند. به گفته آنان، این اقدام به منظور کندوکاو غیرقانونی در زیارتی معروف به «خاک بی‌بی» انجام شده است.

غلام محمدی یکی از ساکنان این روستا، پیش‌ازظهر امروز (سه‌شنبه، 4 میزان) به ستاگیدیا گفت: «ده‌ها تن از این نیروها که مجهز به تسلیحات سبک و سنگین و انواع واسطه‌های نظامی هستند، ساعت 5 روز گذشته وارد این ساحه شده و با گردآوری مردان در یک حسینیه، تلفن‌های همراه آنان را با تهدید و خشونت ضبط کرده و دروازه خانه‌ها را نیز برای جلوگیری از خروج زنان قفل زدند.»

محمدی افزود که این نیروها در جریان 17 ساعت، کل روستا به‌ویژه تپه‌ای که زیارت «خاک بی‌بی» در آن قرار دارد را در محاصره داشتند و احتمال می‌رود این ساحه فرهنگی که برای مردم محل از تقدس نیز برخودار است را تخریب کرده باشند.

به گفته او؛ در این مدت، هیچ کسی حق خروج از این روستا را نداشته و آنتن‌های شبکه‌های مخابراتی نیز قطع بوده است.

بربنیاد اظهارات این باشنده روستای «پای‌کوتل» مقامات ولسوالی تا صبح امروز این رویداد آگاهی نداشته‌اند. او تصریح کرد که نزدیک به ساعت 11 صبح امروز، فردی که گفته می‌شود برادر عبدالله سرحدی، والی بامیان است، به ساحه حضور یافته و ضمن آزادسازی مردم، به آنان گفته است که «از انجام هرکاری که در توان دارند، دریغ نکنند.»

هرچند فرماندهی امنیه بامیان از وقوع این رویداد اظهار بی‌اطلاعی کرده‌ و اداره ولایت آن را شایعه و به‌دور از حقیقت خوانده، ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت، سفر هیاتی به ساحه برای بررسی وجود آثار تاریخی در آن را تایید کرده است.

مولوی صفی‌الله راید، رئیس این اداره به ستاگیدیا گفت که این هیات متشکل از نمایندگانی از وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ و دفاع و ریاست عمومی استخبارات است.

آقای راید افزود که این هیات در پی دریافت گزارش‌هایی مبنی بر وجود آثار تاریخی و کاوش‌گری خودسرانه باندهای قاچاق آثار باستانی در ساحه، تشکیل و برای بررسی موضوع به پنجاب سفر کرده است.

او هرچند در مورد این‌که تا کنون کندوکاوی در محل صورت گرفته یا خیر،  چیزی نگفت اما تاکید کرد که افرادی از بخش آبدات تاریخی و باستان شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ در ساحه حضور دارند تا در صورت کشف اثری، آن را به موزیم ملی انتقال دهند.

«خاک بی‌بی» هرچند برای ساکنان محل حکم زیارت‌گاه را دارد، اما شایعاتی در خصوص وجود آثار باستانی در آن، در میان ساکنان محل نیز از گذشته‌های دور بدین‌سو وجود داشته است. ساکنان محل می‌گویند که به‌همین‌دلیل، پیش از این بنابر توصیه برخی مقامات محلی، شبانه به صورت نوبتی برای پاسپانی از این ساحه، کشیک می‌دادند.