25 سپتامبر 2023  
 محمدامان احمدی  

اوچا: عملیات امدادرسانی در افغانستان ادامه می‌یابد

اوچا: عملیات امدادرسانی در افغانستان ادامه می‌یابد

آژانس هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان (اوچا) اعلام کرده که سازمان‌های کمک‌کننده بین‌المللی از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون 26.8 ملیون تن در سراسر کشور را تحت پوشش‌ کمک‌های بشردوستانه قرار داده‌اند.

این سازمان امروز (دوشنبه، 3 میزان) با انتشار گزارشی گفته که از این میان 23.9 میلیون تن، به‌صورت مستقیم از این کمک‌ها بهره‌مند شده‌اند.

بربنیاد گزارش، این کمک‌ها شامل حمایت از 9.7 میلون تن در زمینه دسترسی به خدمات بهداشتی، 3.5 میلیون کودک و زنان باردار در برابر سوتغذیه، 6.8 میلیون نفر در راستای تامین آب آشامیدنی پاک، 2 میلیون کودک برای برخورداری از آموزش، تامین سرپناه اضطراری و وسایل خانه برای 413 هزار تن و حفاظت از 1.8 میلیون نفر می‌شود.

اوچا می‌گوید که بودجه این کمک‌ها با اتکا به 850 میلیون دالر انتقال‌یافته از سال 2022 و استفاده از بودجه جدید سال 2023 تامین شده و در مجموع به 861 میلیون دالر تا ماه جولای سال جاری میلادی رسیده است.

به گفته این سازمان، در توزیع کمک‌ها، به‌دلیل محدودیت منابع، کاهش جیره وجود داشته که در نتیجه آن 18 میلیون نفر جیره غذایی دریافت نکرده و 3.4 میلیون تن دیگر، نصف آن را دریافت کرده‌اند.

آژانس هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان افزوده که با شرکای بین‌المللی خود، امدادرسانی به 21.3 میلیون نفر با بودجه 3.2 میلیارد دالری در طول سار جاری ادامه می‌دهد.

بحران کمبود بودجه، فعالیت اکثر نهادهای امدادرسان در افغانستان به‌شمول آژانس‌های سازمان ملل را تحت تاثیر قرار داده است. اکثر این سازمان‌ها، درحالی که اوضاع اقتصادی و اجتماعی در کشور رو به وخامت می‌رود، گستره پوشش کمک‌های بشردوستانه خود را کاهش داده‌اند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024