3 فوریه 2021  
 عبدالله نصرت  

یک کندک ارتش ملی در بامیان ایجاد می‌شود

یک کندک ارتش ملی در بامیان ایجاد می‌شود

اداره محلی بامیان اعلام کرده است که یک کندک ارتش ملی با تشکیل 500 نفر، در آینده نزدیک در این ولایت ایجاد خواهد شد.

در خبرنامه‌ای که صبح امروز چهارشنبه (15 دلو) از سوی این اداره به نشر رسیده، آمده است که «جنرال محمدیاسین ضیا، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان چند روز پیش در سفری که به بامیان داشت، در کنار بررسی مشکلات امنیتی، خواست عمومی مردم این ولایت مبنی بر ایجاد کندک ارتش ملی متشکل از نیروهای بومی را پذیرفته است.»

در خبرنامه افزوده شده است که در جلسه «کمیته امنیتی اداره محلی بامیان» که صبح امروز برگزار شده، فیصله شده است تا پیشنهاد ایجاد این کندک براساس تعهد لوی درستیز قوای مسلح کشور ترتیب و پیگیری گردد.

اداره محلی بامیان در جای دیگری از خبرنامه، ایجاد این کندک ارتش ملی را در بهبود اوضاع امنیتی این ولایت و تامین امنیت ولایات هم‌جوار موثر خوانده است.

بامیان از ولایات آرام در مرکز کشور است که در دو دهه گذشته شاهد کمترین رویدادهای تروریستی بوده است. در چهارم ماه قوس سال جاری، برای نخستین بار در این مدت، دو انفجار بزرگ در دو نقطه مزدحم بامیان به‌وقع پیوست که 18 کشته و بیش از 60 زخمی برجا گذاشت.

در عین حال، در سال جاری حملات مخالفان مسلح دولت بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در نوارمرزی‌های این ولایت با مناطق ناامن در بغلان، افزایش یافته است. این امر نگرانی‌هایی را مبنی بر نفوذ گروه‌های تروریستی به بامیان در میان شهروندان این ولایت به‌وجود آورده است.

شهروندان پس از این رویدادها بر خواستی که بارها آن را با مقامات در حکومت مرکزی مطرح کرده‌اند تاکید کرده و خواستار ایجاد یک قول اردو در این ولایت شدند؛ چیزی که تا هنوز از سوی حکومت پذیرفته نشده است. به باور آنان، «ایجاد فقط یک کندک ارتش ملی نمی‌تواند از تهدیداتی که متوجه این ولایت است بکاهد.»

سال گذشته یک قطعه امنیت ملی نیز  با تشکیل 300 نفر در بامیان ایجاد شده بود. در حال حاضر اکثر نیروهای این قطعه به ولایات دیگر فرستاده‌ شده‌اند و مدت‌هاست که به رغم سطح بلند تهدیدات امنیتی در بامیان در این ولایت حضور ندارند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024