14 دسامبر 2023  
 محمدزمان احمدی  

نشست وین؛ پیامدها و نگرانی­‌ها

نشست وین؛ پیامدها و نگرانی­‌ها

سومین نشست وین که اخیرا با حضور بیش از پنجاه‌­نفر از مقامات حکومت ساقط­‌شده پیشین ، چهره‌­های سیاسی مخالف حکومت سرپرست و دیپلمات‌­های خارجی برگزار گردید، حرف و حدیث­‌هایی را به همراه داشته و گمانه­‌زنی­‌هایی را در خصوص آینده وضعیت سیاسی افغانستان برانگیخته است.

برخلاف جلسات و نشست­‌هایی که پیش ازین از سوی گروه‌­های سیاسی مخالف نظام کنونی در دوشنبه، مسکو و … برگزار گردیده و بدون هیچ نتیجه ملموس و محسوسی به پایان رسیدند، نشست وین، در ظاهر امر شکاف‌­ها و اختلاف نظرهای موجود در میان این گروه­‌ها را کاهش داده و آن­‌ها را به همدیگر نزدیک­‌تر ساخته است.

ولفگانگ پتریج، رئیس موسسه اتریشی ”مطالعات امور بین­‌المللی“ که برگزاری این نشست سه­‌روزه را به عهده داشت، به خبرنگاران گفته است که سومین نشست وین با ”دست­‌آورد“ و بیشتر از گذشته برای افغانستان ”مفید و سازنده“ بوده است.

مهم‌­ترین نکته‌­ای که به عنوان برایند و خروجی این نشست به‌گونه رسمی اعلام گردید، ادعای رسیدن به یک ”نقشه راه برای ایجاد یک افغانستان دموکراتیک“ است که جای بحث و تامل دارد.

از سوی دیگر، اظهارات احمد مسعود مبنی بر تلاش برای مقدس تلقی شدن ”مقاومت مسلحانه“ و تاکید بر تداوم فعالیت‌های ضد حکومت کنونی نیز نکته مهمی است که نمی­‌توان به سادگی از کنار آن گذشت. همچنین آقای مسعود گفته است که مقاومت مسلحانه بر دوش آنان اجباری شده است، چون به قول آنان گروه طالبان به‌هیچ نوع مذاکرات سیاسی تن در نمی­‌دهد. به‌نقل از او، اگر طالبان که آنان را مهره‌­های سوخته می­‌خوانند، تن به برگزاری انتخابات بدهند، دیگر در افغانستان جنگ مسلحانه­‌ای وجود نخواهد داشت و مردم افغانستان انتخاب خواهند کرد که کی­‌ها مهره‌­های سوخته و چه کسانی مهره‌­های زنده هستند.

تصویری که از کنار هم گذاشتن اظهارات اشتراک­کنندگان این نشست به دست می­‌آید، را از یک جهت نمی­‌توان مثبت و روشن توصیف کرد، به‌این لحاظ که نزدیک‌شدن مواضع گروه‌­های سیاسی و مقامات حکومت قبلی که در حال حاضر در خارج از کشور به سر می­‌برند و افزایش میزان همبستگی و یک­‌پارچگی میان آنان، زمینه را برای شکل­‌گیری یک گروه سیاسی  و احتمالا نظامی توان­‌مند فراهم می‌­آورد؛ امری که آغاز یک جنگ داخلی احتمالا درازمدت را پیام می‌دهد.

جدا ازین‌که پیامد جنگ و برایند آن در آینده سیاست و حکومت­‌داری در افغانستان چه چیزی می‌­تواند باشد، تجربه چندین دهه گذشته به‌خوبی نشان می­‌دهد که جنگ با هر هدفی که به راه بیفتد، بدون شک قربانی­‌ها و ویرانی­‌های گسترده و غیر قابل جبرانی را به‌جا می­‌گذارد.  جنگ و خشونت دوامدار در دو دهه گذشته، تمامی زیربناها را نابود کرد و جلو شکل­‌گیری دولت و نظام با ثبات و قدرت‌مند را گرفت و فرصت بسیار بزرگی را از مردم افغانستان سلب کرد.

بنابرین، در حال حاضر مهم­‌ترین نکته‌­ای که تمام طرف‌­های ذیدخل در بحران سیاسی مسلط بر افغانستان باید درک کنند، این است که به دنبال راه‌کاری باشند که نخستین هدف آن ایجاد بازدارندگی در برابر آغاز یک جنگ داخلی دیگر باشد.

گروه‌­های سیاسی و نظامی که در برابر همدیگر صف­‌آرایی کرده و به حذف یک دیگر از راه نظامی می­‌اندیشند، باید بدانند که اگر منافع ملی و آینده روشن افغانستان برای شان ارزش و اهمیتی دارد، باید به دور از جنگ و درگیری مسلحانه، بر محور منافع علیای کشور گرد هم آیند و روی یک میکانیزم مشترک در جهت شکل­‌دهی حکومتی فراگیر با مشارکت عادلانه همه اقوام و گروه­‌های سیاسی دخیل در سیاست افغانستان، کار کنند.

پرواضح است که هرگونه تهدید، نادیده‌­انگاری و درپیش­گیری سیاست حذف و انحصار، از جانب هر گروهی، بدون تردید، وضعیت بدتر و وخیم‌تر از گذشته را رقم خواهد زد و ملت همیشه زخمی و آواره افغانستان را با سرعت بیشتری به‌سوی نابودی سوق خواهد داد.

رسیدن به توافق دشوار نیست، اگر همگان از منافع غیر از منافع ملی بگذرند و دست روی دست یکدیگر بگذارند.