19 ژوئن 2023  
 راحله سلطانی  

یونیسف: 5 میلیون تن در افغانستان به خدمات درمانی دسترسی یافته‌اند

یونیسف: 5 میلیون تن در افغانستان به خدمات درمانی دسترسی یافته‌اند

صندوق وجهی سازمان ملل برای حمایت از کودکان (یونیسف) در افغانستان اعلام کرده است که در سه ماه گذشته، زمینه دسترسی بیش از 5 میلیون تن به خدمات درمانی را در بخش‌هایی از کشور فراهم کرده است.

یونیسف، امروز (دوشنبه، 29 جوزا) در تویتی نگاشته است که در این مدت در همکاری با موسسه ADB-HQ از 675 مرکز درمانی در 9 ولایت افغانستان، حمایت کرده است. در تویت این سازمان، نامی از این ولایت برده نشده است.

پیشتر سازمان جهانی بهداشت نیز گفته بود که در نظر دارد تا در سال 2023، دسترسی 15 میلیون و 500 هزار تن در افغانستان به خدمات بهداشتی را تسهیل کند. اقدامات در این زمینه، بیشتر متمرکز بر مناطق دشوارگذر کشور خواهد بود.

با سقوط نظام پیشین، دسترسی شهروندان به خدمات درمانی به شدت محدود شد. از آن زمان تا کنون نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت و کمیته نجات، بارها نسبت به سقوط نظام درمانی کشور، هشدار داده‌اند.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تا اواخر سال گذشته خورشیدی، فعالیت‌ها در بیشتر از 97 بخش درمانی در افغانستان متوقف شده بود. در عین حال برخی دیگر از سازمان‌های حامی نظام درمانی افغانستان نیز گفته‌اند که در صورت تداوم وضعیت کنونی، 90 درصد مراکز درمانی کشور از فعالیت باز خواهند ماند.

این موضوع در کنار این‌که از تشدید وابستگی و نیاز نظام درمانی افغانستان به کمک‌های بین‌المللی حکایت دارد، نشان می‌دهد اکثر شهروندان کشور به خدمات درمانی دسترسی ندارند و یا با دشواری‌هایی در این زمینه مواجه‌اند.