8 سپتامبر 2021  
 محمداسحاق حسینی  

لت‌وکوب شدید دو گزارشگر روزنامه اطلاعات روز از سوی طالبان در کابل

لت‌وکوب شدید دو گزارشگر روزنامه اطلاعات روز از سوی طالبان در کابل

روزنامه اطلاعات روز گزارش داده است که تقی دریابی و نعمت‌الله نقدی، دو گزارشگر این رسانه که در جریان پوشش خبری تظاهرات امروز زنان در کابل، از سوی نیروهای طالبان بازداشت شده بودند، به شدت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته‌اند.

این روزنامه با انتشار تصاویری از این گزارشگران خود که کبودی‌های برجسته‌ای را بر روی بدن‌شان نشان می‌دهد، نوشته است که «آثاری از شلاق و کیبل‌ بر سر، صورت و بدن آنان به چشم می‌خورد.»

این گزارشگران که اکنون برای درمان به شفاخانه منتقل شده‌اند، می‌گویند که هرکدام آنان به اتاق‌های جداگانه منتقل و سپس زیر ضربه‌ی شلاق طالبان قرار گرفته‌اند.

صبح امروز، روزنامه اطلاعات روز با انتشار گزارشی از بازداشت بازداشت خادم‌حسین کریمی، سردبیر، عابر شایگان، لطف‌علی سلطانی و تقی دریابی، گزارشگران این روزنامه از سوی طالبان خبر داده بود. این چهار کارمند این روزنامه، پس از بازداشت چهارساعته، ساعاتی پیش آزاد شده‌اند.

طی چند روز گذشته، نیروی طالبان در نقاط مختلف کشور در برابر خبرنگارانی که در تلاش پوشش خبری اعتراضات مردمی برعلیه این گروه بودند، به‌صورت گسترده از خشونت کار گرفتند.

شام روز گذشته نهادهای حامی رسانه‌ها در افغانستان با انتشار اعلامیه‌هایی از بازداشت موقت و لت‌وکوب حداقل ۱۴ خبرنگار داخلی و خارجی از سوی طالبان در جریان این اعتراضات خبر دادند. انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان، ضمن محکومیت رفتار خشونت‌آمیز طالبان با خبرنگاران، از این گروه خواسته است تا راهکار مناسبی را برای محافظت از خبرنگاران در جریان پوشش خبری چنین رویدادهایی روی دست گیرد.

اعمال خشونت از سوی نیروهای طالبان در برابر خبرنگاران در افغانستان درحالی افزایش یافته که این گروه چندی پیش در تفاهم با نهادهای رسانه‌ای، کمیته‌ای را برای رسیدگی به مشکلات خبرنگاران ایجاد کرده بود. با این حال، این کمیته نسبت به لت‌وکوب و بازداشت خبرنگاران از سوی نیروهای طالبان، واکنشی نداشته است.