9 سپتامبر 2021  
 محمدامان احمدی  

لت‌وکوب خبرنگاران از سوی طالبان؛ محدودیت‌های جدید نشان‌دهنده سرکوب آزادی بیان است

لت‌وکوب خبرنگاران از سوی طالبان؛ محدودیت‌های جدید نشان‌دهنده سرکوب آزادی بیان است

(نیویورک) – دیدبان حقوق بشر امروز گفت که مقامات طالبان در افغانستان روزنامه نگاران را دستگیر و مورد تعرض قرار داده و محدودیت‌های جدیدی را بر کار رسانه‌ها اعمال کرده‌اند. طالبان باید حملات را متوقف کنند، محدودیت‌ها را کنار بگذارند و اطمینان حاصل کنند که آن‌عده از اعضای طالبان که مسئول سوءاستفاده از معترضان و روزنامه‌نگاران هستند، مجازات می‌شوند.

در 7 سپتامبر 2021 ، نیروهای امنیتی طالبان، تقی دریابی و نعمت نقدی، روزنامه‌نگاران روزنامه اطلاعات روز مستقر در کابل را بازداشت کردند. خبرنگاران اعتراضات زنان در کابل را که برای پایان دادن به نقض حقوق زنان و دختران توسط طالبان راه‌اندازی شده بود، پوشش می‌دادند. اطلاعات روز گزارش داد که مقامات طالبان این دو نفر را به یک مرکز/حوزه پلیس در کابل بردند، آن‌ها در سلول‌های جداگانه قرار دادند و با کیبل به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. هر دو نفر در 8 سپتامبر آزاد شدند و در بیمارستان به دلیل جراحات در ناحیه کمر و صورت، تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند.

پاتریشیا گاسمن، مدیر آسیایی دیدبان حقوق بشر گفت: «مقامات طالبان ادعا کردند که به رسانه‌ها اجازه می‌دهند تا زمانی که «ارزش‌های اسلامی را رعایت می‌کنند»، فعالیت کنند، اما آن‌ها به طور فزاینده‌ای از تهیه گزارش از سوی روزنامه‌نگاران در مورد تظاهرات جلوگیری می‌کنند. طالبان باید اطمینان حاصل کنند که همه روزنامه‌نگاران می‌توانند بدون محدودیت‌های سوءاستفاده کننده و یا ترس از قصاص ، کار خود را انجام دهند.»

مقامات طالبان همچنین وحید احمدی، تصویربردار طلوع نیوز را در 7 سپتامبر بازداشت کردند و در همان روز آزاد کردند. آن‌ها دوربین وی را توقیف کردند و مانع فیلم‌برداری دیگر روزنامه‌نگاران از این اعتراض شدند.

از اوایل سپتامبر، زنان و دختران افغان در شهرهای مختلف اعتراضاتی را علیه نقض حقوق زنان و دختران توسط طالبان، از جمله محرومیت از حق تحصیل و دسترسی به کار، راه‌اندازی کرده‌اند. زنان رهبری این اعتراضات را بر عهده داشتند، اما مردان به طور فزاینده‌ای به آن‌ها پیوستند. در هفتم سپتامبر ، صدها معترض – اعم از زن و مرد – با اشتراک در یک گردهمایی درکابل، شعارهای انتقادی علیه طالبان سر دادند.

نیروهای امنیتی طالبان بیشتر تظاهرات‌های اخیر را با ضرب و شتم معترضان، مصادره و تخریب دوربین‌ها و تهدید خبرنگاران به خشونت کشانده‌اند. در 7 سپتامبر، طالبان اعلام کردند که به طور کلی اعتراضات غیرقانونی است مگر این‌که از قبل تایید شده باشد. روزنامه‌نگارانی که این اعتراضات را پوشش خبری داده‌اند، گفته اند که مقامات طالبان به آن‌ها گفته‌اند که تهیه گزارش از اعتراضات نیز اکنون غیرقانونی است.

فرماندهان و جنگجویان طالبان مدت‌هاست که الگوی تهدید، ارعاب و خشونت علیه رسانه‌ها به‌شمار رفته و مسئول قتل هدفمند روزنامه‌نگاران بوده‌اند.

قوانین بین‌المللی حقوق بشر، اعمال محدودیت‌های خودسرانه بر حقوق آزادی بیان و رسانه‌ها، از جمله بازداشت روزنامه‌نگاران، محدودسازی فعالیت رسانه‌ها و ممنوع‌سازی گردهمایی‌های مسالمت‌آمیز را ممنوع کرده است.

گاسمن گفت: «مقامات طالبان بر اساس قوانین بین‌المللی موظفند به حق همه در اعتراضات مسالمت‌آمیز احترام بگذارند و حقوق زنان و دختران را رعایت کنند. دولت‌هایی که در این مورد نگرانی دارند، باید طالبان را تحت فشار قرار دهند تا از آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز محافظت کنند.»

منبع: دیدبان حقوق بشر

برگردان: محمدامان احمدی