8 سپتامبر 2021  
 علی‌رضا رحیمی  

سازمان ملل: تامین صلح در افغانستان بستگی به ایجاد حاکمیت فراگیر دارد

سازمان ملل: تامین صلح در افغانستان بستگی به ایجاد حاکمیت فراگیر دارد

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، ترکیب کابینه اعلام‌شده از سوی طالبان را مورد انتقاد قرار داده و بر تشکیل حکومت همه‌شمول در این کشور تاکید کرده است.

یوناما امروز (چهارشنبه، 17 اسد) در تویتی گفته است که «تامین صلح و ثبات در افغانستان به تشکیل حاکمیتی فراگیر با مشارکت معنی‌دار زنان و جوانان و گردهم آوردن گروه‌های قومی، مذهبی و اقلیت‌ها، بستگی دارد.»

طالبان روز گذشته ساختار کابینه سرپرستی را تحت رهبری «محمدحسن آخوند» به‌عنوان «رئیس‌الوزرا» و معاونت «ملا برادر و عبدالسلام حنفی» برای دولت جدید خود اعلام کرد. این اقدام، واکنش‌های متفاوتی را در داخل و خارج از افغانستان به دنبال داشته است.

 شهروندان کشور به‌ویژه زنان، اعتراضات خیابانی خود را که از چند روز بدین‌سو در چندین ولایت کشور ادامه دارد، گسترش داده‌اند. در عین «جبهه مقاومت ملی» به‌رهبری احمد مسعود که در پنجشیر با طالبان می‌جنگد نیز با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به اعلام کابینه دولت طالبان، این کابینه را «غیرقانونی و نماد بارز دشمنی این گروه با مردم افغانستان» خوانده و گفته است که «به‌زودی و پس از مشوره با شخصیت‌های سیاسی و کادرهای تخصصی، اقدام به ایجاد دولت انتقالی مردم‌سالار و پاسخ‌گو خواهد کرد.»

برخی از سیاسیون افغانستان نیز گفته‌اند «حکومتی که براساس خواست و اراده مردم شکل نگیرد، برای آنان قابل نخواهد بود.» برخی از سیاسیون نیز از جامعه جهانی و کشورهای همسایه خواسته‌اند که در به رسمیت‌شناختن اداره‌ای که «بازتاب‌دهنده‌ی واقعیت‌ها و ساختار اجتماعی و قومی افغانستان نیست»، عجله نکنند.

اعلام کابینه طالبان، واکنش‌هایی را در سطح بین‌الملل نیز به‌همراه داشته است.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که در حال ارزیابی ساختار کابینه طالبان است. این وزارت تاکید با بیان این‌که امریکا طالبان را براساس اقداماتش، قضاوت خواهد کرد، نسبت به «وابستگی‌های سیاسی و سوابق» برخی از افراد شامل در کابینه طالبان، ابراز نگرانی کرده است.

افزون براین، وزارت خارجه چین، اعلام کابینه سرپرست برای دولت طالبان را «گام ضروری» در راستای بازسازی در افغانستان خوانده و گفته است که ارتباط خود با آن را ادامه خواهد داد.

هم‌زمان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه؛ کشوری که با قطر در آماده‌سازی فرودگاه کابل برای پروازهای داخلی و خارجی با طالبان همکاری می‌کند، با اعلام موضع محتاطانه در مورد تشکیل کابینه طالبان، اظهار داشته است که اوضاع افغانستان را به‌صورت دقیق تعقیب می‌کند.

این درحالی است که پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، شماری از کشورها به‌تکرار بر تشکیل حکومت همه‌شمول در این کشور تاکید کرده‌اند. با این وجود، در میان اعضای کابینه طالبان که برخی از زندانیان سابق گوانتانامو و چهره‌های شامل در لیست سیاه سازمان ملل و ایالات متحده امریکا را نیز شامل می‌شوند، هیچ فرد و یا جریان خارج از این گروه حضور ندارد.