11 آوریل 2023  
 ستاگیدیا  

در ادامه اخراج پناه‌جویان افغانستانی از ترکیه؛ صدها تن به افغانستان بازگردانده شدند

در ادامه اخراج پناه‌جویان افغانستانی از ترکیه؛ صدها تن به افغانستان بازگردانده شدند

رسانه های دولتی ترکیه به‌تازگی گزارش داده اندکه 491 تن از پناه‌جویان افغانستانی که به‌گونه غیرقانونی وارد این کشور شده بودند، به کابل بازگردانده شده‌اند. انتقال این افراد به کابل در روزهای 11 تا 15 ماه جاری (حمل) صورت یافته است.

در گزارشی که خبرگزاری آناتولی منتشر کرده، به نقل از مقامات ترکیه آمده است که دولت این کشور در حال شناسایی افرادی است که بدون مدارک قانونی در شهرهای مختلف آن اقامت دارند.

ترکیه مهم‌ترین گذرگاه برای ورود پناه‌جویان کشورهای آسیایی به‌ویژه افغانستان، ایران، پاکستان و سوریه، به اروپا به‌حساب می‌آید. به‌همین‌سبب، این کشور به‌ویژه در سال‌های اخیر از به‌وجود آمدن موج‌های بزرگ مهاجرت در این کشورها متاثر شده است.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، ترکیه پناه‌جویان سایر کشورها را نیز بازداشت و اخراج می‌کند. با این حال، آمار ارائه شده از سوی این خبرگزاری نشان می‌دهد که بیشتر پناه‌جویان بازداشت شده در ترکیه، افغانستانی‌هایی هستند که به‌دنبال سقوط نظام پیشین این کشور، به مقصد کشورهای اروپایی، راه مهاجرت را در پیش گرفته‌اند.

بر بنیاد گزارش این رسانه، وزارت داخله ترکیه از 11 تا 17 حمل، 2 هزار و 492 تن از افرادی که به‌شکل غیرقانونی وارد این کشور شده اند را بازداشت کرده‌ است. این افراد شامل 1 هزار  و 19 افغانستانی، 57 پاکستانی و 1 هزار و 416 تن از شهروندان سایر کشورها می شوند.

اخراج پناه‌جویان بدون مدارک اقامتی از ترکیه درحالی تشدید شده است که این کشور  به‌دلیل آن‌چه «نقض حقوق بشری پناه‎جویان در برخورد با آنان» خوانده شده، همواره مورد انتقاد شدید برخی از کشورها و نهادهای مدافع حقوق بشر قرار داشته است.