11 آوریل 2023  
 ستاگیدیا  

بیانیه جدید یونما: مقام‌های حاکم به دنبال مجبور کردن ما به یک «انتخاب وحشتناک» هستند

بیانیه جدید یونما: مقام‌های حاکم به دنبال مجبور کردن ما به یک «انتخاب وحشتناک» هستند

دفتر معاونت ملل متحد در افغانستان در یک اعلامیه جدید تصمیم مقام‌های حاکم در مورد ممنوعیت کار زنان در این سازمان را تقبیح کرده است.

یونما در این اعلامیه که بعدازظهر امروز، بیست‌ودوم حمل منتشر کرده، گفته است که «مقامات حاکم از طریق این ممنوعیت، به دنبال این هستند که سازمان ملل متحد را مجبور سازند که بین ماندن و ارائه خدمات در حمایت از مردم افغانستان و پابندی به مقررات و اصولی که ما موظف به رعایت آن‌ها هستیم، یک انتخاب وحشتناک انجام دهد.»

یونما گفته که ممنوعیت کار زنان در دفاتر این سازمان «بر اساس قوانین بین‌المللی، از جمله منشور سازمان ملل متحد غیرقانونی است و به همین دلیل نمی‌تواند آن را عملی کند.»

یونما افزوده که این آخرین اقدام از سلسله اقدامات تبعیض‌آمیزی است که به هدف محدود کردن شدید مشارکت زنان و دختران در اکثر موارد زندگی عامه و روزمره در افغانستان صورت گرفته است.

یونما تاکید کرده است که هرگونه عواقب منفی برخاسته از این بحران برای مردم افغانستان، بر عهده مقامات حاکم خواهد بود.

این سازمان همین‌طور تصریح کرده که در حال حاضر، خانم روزا اوتنبایوا رئیس یوناما یک دوره بررسی عملیاتی را الی پنجم ماه می آغاز کرده است.

با این حال، یونما به همه کارمندان خود دستور داده است که تنها در موارد استثنایی و محدود در دفاتر سازمان ملل متحد حاضر نشوند.

تصمیم اخیر حکومت سرپرست درباره‌ی منع کار زنان در دفاتر سازمان ملل متحد در افغانستان، با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است.

در حال حاضر هزاران زن و مرد در افغانستان با دفترهای ملل متحد کار می‌کنند.