6 فوریه 2021  
 محمداسحاق حسینی  

رکود گفتگوهای صلح در قطر؛ حکومت طالبان را به سرکوب تهدید کرد

رکود گفتگوهای صلح در قطر؛ حکومت طالبان را به سرکوب تهدید کرد

مشاور امنیت ملی‌ ریاست‌جمهوری می‌گوید که طالبان با وجود تعهد دولت به برقراری صلح در کشور، میز گفتگوهای صلح را ترک کرده‌اند. به گفته او، نیروهای امنیتی کشور حاضر هستند تا در جنگ با این گروه، از مردم افغانستان دفاع کنند.

حمدالله محب که امروز شنبه (18 دلو/6 فبروری) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «طالبان مانع اصلی فراراه صلح هستند. آن‌ها قدرت می‌خواهند و حاضر هستند برای به‌دست آوردن آن افغانستان را ویران کنند.»

آقای محب افزود که اگر طالبان صلح نکنند، نیروهای امنیتی باید از مردم دفاع کنند: «هر کسی که فکر سقوط نظام را در سر داشته باشد، به هیچ‌وجه به هدف خود نخواهد رسید. ما به آن‌ها اجازه نخواهیم داد که با از بین بردن نظام، اهداف شوم باداران‌شان را در این‌جا برآورده سازند.»

او، با اشاره به سفرهای اخیر هیات طالبان به کشورهای منطقه، اضافه کرد که هیچ کشوری از روی کار آمدن نظام امراتی در افغانستان حمایت نمی‌کند.

طالبان اخیرا حملات خود بر مواضع نیروهای دولتی در چندین ولایت را افزایش داده‌اند. در عین حال حملات تروریستی و تروهای هدفمند نیز در مراکز کلان‌شهرهای کشور همه‌روزه افزایش می‌یابد. در چند روز گذشته، تنها کابل شاهد وقوع چندین انفجار بوده است.

با این حال، مسعود اندرابی، وزیر داخله کشور نیز در نشست خبری امروز گفت که طالبان از توان سقوط دادن شهرها و مراکز آن‌ها را ندارند. آقای اندرابی افزود: طالبان جنگی را در کندهار آغاز کرده‌اند، اما تلفات زیادی اعضای آن وارد شده است. این گروه سرباز ندارد و افراد خود را از دیگر مناطق به این ولایت فراخوانده‌اند.»

او تاکید کرد که اگر طالبان راه جنگ را در پیش گرفته و صلح نکنند، نیروهای امنیتی کشور برای سرکوب این گروه از آمادگی کاملی برخودارند.

دور دوم گفت دور دوم گفتگوهای صلح افغانستان، در حدود یک ماه پیش در دوحه قطر آغاز گردید. در این مدت هیات‌های گفتگوکننده دولت افغانستان و طالبان نشست رسمی جدی نداشته‌اند.  هیات گفتگوکننده دولت افغانستان پیشتر اعلام کرده بود که طالبان تمایل به گفتگوی جدی در مورد مسائل مهم ندارد.

سران طالبان از چندی بدینسو، میز گفتگو را ترک کرده و در قالب هیات‌هایی به ایران و روسیه سفر کرده‌‌اند. صبح امروز نیز هیاتی از سوی طالبان به رهبری ملا برادر، معاون سیاسی این گروه، وارد ترکمنستان شده است.