9 آگوست 2023  
 فریبا هاشمی  

والی بامیان: برنامه‌های انکشافی بزرگی در راه است

والی بامیان: برنامه‌های انکشافی بزرگی در راه است

عبدالله سرحدی والی بامیان به‌تازگی در گفتگو با شماری از خبرنگاران پرتگالی بر محور مسائل امنیتی، مشکلات اقتصادی و روند توزیع کمک‌های بشردوستانه، گفته است که هیچ مشکل امنیتی‌ای در این ولایت وجود ندارد.

بربنیاد اعلامیه‌ای که روز گذشته، 17 اسد از سوی بخش مطبوعاتی اداره ولایت بامیان منتشر شده، سرحدی در این مصاحبه تاکید کرده که بر روند توزیع کمک‌های بشردوستانه نیز «نظارت جدی» می‌گیرد و این کمک‌ها به‌گونه شفاف و بدون تاثیرپذیری از تعصبات قومی و مذهبی، در دسترس خانواده‌های نیازمند قرار می‌گیرند.

سرحدی هم‌چنان از تصمیم اداره محلی بامیان برای راه‌اندازی «پروژه‌های بزرگ انکشافی» و برنامه‌هایی برای توسعه اقتصادی و ساخت و ترمیم جاده‌ها در این ولایت خبر داده است. به گفته او، مبارزه با کاشت مواد مخدر در بامیان نیز ادامه دارد.

این اظهارات والی بامیان در حالی صورت گرفته که اخیرا رویدادهای امنیتی تکان‌دهنده و بی‌سابقه‌‌ای در این ولایت رخ داده است. حمله به یک متنفذ اجتماعی در خانه‌اش به قصد ترور او و ربوده‌شدن یک کودک و سپس کشف جسد او با گلوی بریده، از جمله این رویدادها به‌شمار می‌روند.

در عین حال، در روزهای گذشته گزارش‌هایی انتشار یافته که حاکی از انحراف مسیر توزیع کمک‌های بشردوستانه در بامیان است. از یک هفته بدین‌سو، محروم‌سازی عمدی ولسوالی‌های ورس و یکه‌ولنگ شماره دوی بامیان از یکی از پروژه‌های موسسه «اسلامیک ریلیف»، در میان شهروندان این ولایت و کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌برانگیزشده و اسنادی برای اثبات این موضوع نیز در این شبکه‌ها انتشار یافته است.