9 آگوست 2023  
 راحله سلطانی  

تشدید منازعات میان کوچی‌ها و ده‌نشینان در بامیان؛ «اختلافات با استناد به مدارک حل گردد»

تشدید منازعات میان کوچی‌ها و ده‌نشینان در بامیان؛ «اختلافات با استناد به مدارک حل گردد»

هم‌زمان با افزایش تنش‌ها میان کوچی‌ها و ده‌نشینان در ولسوالی پنجاب بامیان، عبدالله سرحدی، والی این ولایت تاکید کرده است که تمامی مسایل و قضایای مرتبط به اختلافات میان هردو جانب، بایستی بر مبنای اسناد قانونی، قباله شرعی، شواهد و مدارک موثق به‌شکل مسالمت‌­آمیز حل‌و‌فصل شود. او این مطلب را در جلسه کمیسیون حل منازعات کوچی­‌ها و ده‌­نشینان که روز گذشته، 17 اسد به منظور حل مشکلات پیش‌­آمده در ساحه «پشته غرغری» ولسوالی پنجاب بامیان، دایر گردید، ابزار کرده است.

دفتر مطبوعاتی ولایت بامیان با نشر این خبر از قول سرحدی آورده است که «اعضای این کمیسیون متشکل از علما، متنفذین و نمایندگان هر دو طرف منازعه است و باید قضایا را با ارائه قباله و اسناد و مدارک شرعی و قانونی در یک فضای برادرانه و بدون تعصبات قومی، مذهبی حل‌و‌فصل کنند تا عدالت تامین شود.»

در همین حال حاجی طوطی رئیس و حاجی عبدالله بامیانی معاون این کمیسیون گفته‌اند که تمام تلاش‌ خود را انجام می‌دهند تا تمام منازعات موجود میان کوچی‌­ها و ده‌­نشینان، به‌صورت عادلانه و صلح­‌آمیز برطرف گردد.

اختلافات میان کوچی‌ها و ده‌نشینان در بامیان در سال جاری جنبه‌های تازه‌ای به‌خود گرفته و شدت یافته است. اخیرا تعدادی از رسانه­‌ها از بازداشت حدود 30 تن از ساکنان چهار روستا در ولسوالی پنجاب در ارتباط با دعوای‌حقوقی‌شان با کوچی­‌ها خبر داده بودند. در مورد دیگر، زندانی‌شدن پنج‌نفر از ساکنان روستای «رشک» این ولسوالی به دلیل تحویل‌ندادن زمین­‌های‌شان به کوچی­‌ها نیز گزارش گردیده بود. در میان بازداشت‌شدگان افرادی نیز حضور دارند که به گفته مردم محل، برخی از اعضای خانواده‌شان در سال 1352 خورشیدی توسط کوچی‌ها ربوده شده‌‌ و به قتل رسیده‌اند.

کوچی­‌گری پدیده‌­ای است که از سال­‌های طولانی بدین‌­سو، در افغانستان ترویج شده است. کوچی‌ها در سالیان پسین، مشکلات زیادی با ساکنان محلاتی که آنان در فصل بهار به آن‌­جا می‌­روند داشته‌­اند. همه‌­ساله گزارش‌­هایی از درگیری آنان با ساکنان محل و تلفاتی که هر دو طرف متحمل می­‌شوند به نشر می‌­رسد. این درگیری‌ها، به‌خصوص در ولسوالی‌های ناهور غزنی و بهسود میدان‌وردک، خسارات مالی و جانی سنگینی را بر مردم محل تحمیل کرده است.

با این وجود، به‌رغم تلاش‌های انجام‌شده، مشکلات و اختلافات حقوقی که میان کوچی‌­ها و ساکنان محل در نقاط مختلف افغانستان به وجود آمده است، تا اکنون به‌گونه بنیادی و ریشه‌ای حل نگردیده است.