24 ژوئن 2023  
 محمدزمان احمدی  

فقر فرهنگی بیداد می‌کند؛ ساحه ارزش‌مند فرهنگی و گردشگری بندامیر را حفاظت کنید!

فقر فرهنگی بیداد می‌کند؛ ساحه ارزش‌مند فرهنگی و گردشگری بندامیر را حفاظت کنید!

در روزهای اخیر تصاویر ناراحت‌کننده‌ای از ساحه فرهنگی و گردش‌گری بند امیر به‌نشر رسیده است که نشان می‌دهد برخی از بازدیدکنندگان و گردش‌گران، بدون در نظرداشت محدودیت‌های قانونی، با وسایط نقلیه وارد محدوده‌های ممنوعه گردیده و نظم ساحه را به‌هم‌ریخته‌اند.

این چنین رفتارهای غیر قانونی و غیر اخلاقی، نشان‌دهنده عمق فقر فرهنگی و ناآگاهی شهروندان کشور است؛ امری که ثابت می‌سازد تعداد زیادی از مردم، هنوز هیچ ارزش و اهمیتی به داشته‌های فرهنگی، گردش‌گری و طبیعی نمی‌دهند و با فرهنگ و آداب گشت‌و‌گذار در ساحات جاذبه‌های گردش‌گری کاملا بیگانه هستند. باید گفت این‌گونه رفتارهای زشت و ناپسند، تنها به خلاف‌ورزی در بند امیر محدود و منحصر نیست، بلکه شماری از شهروندان کشور به بی‌بند‌وباری و پشت پا زدن به قوانین و قواعد عادت کرده‌اند و در تمام حوزه‌های زندگی همین‌گونه عمل می‌نمایند.

جالب‌تر و شگفت‌انگیزتر این جاست که سطح پایین دانش و آگاهی را نمی‌توان به‌عنوان تنها عامل فقر فرهنگی و رفتار نامتمدنانه شهروندان دانست، زیرا این رفتارها منحصر به افراد سطح پایین و بی‌سواد جامعه نیست. بسیار دیده شده است که افراد رده‌بالا و بهره‌مند از دانش و آگاهی بالا به‌خصوص مقامات و آنانی که از قدرت و ثروت بیشتری برخوردار هستند، بیشتر از دیگران، ضعف و فقر فرهنگی‌شان را به‌نمایش می‌گذارند و قواعد و ارزش‌ها را زیر پا می‌نمایند. این عمل‌کرد افراد سطح بالای جامعه، بدون شک متاثر ازاین است که آنان به‌دلیل جایگاهی که دارند، قانون و دستگاه اجرایی را در برابر خویش ضعیف و ناتوان می‌بینند و برای خودشان معافیت و حق عمل‌کرد خارج از حوزه قانون مقررات را به‌گونه بی‌حدومرز قایل هستند.

بند امیر به‌عنوان نخستین پارک ملی کشور، ارزش و اهمیت بسیار بالایی دارد و تمامی قواعد و مقرراتی که در خصوص حفاظت و نگهداری از آن وضع شده است و تا اکنون در حال اجرا بوده است، باید بیشتر و بهتر از گذشته عملی و اجرایی شوند. بدون تردید، همه شهروندان بدون هیچ تمایزی حق دارند تا ازاین ساحات دیدن نموده و به تفریح و سیاحت بپردازند، اما هیچ‌کسی به‌هیچ‌دلیل، حق ندارد اقدام به انجام کاری نماید که نظم و آرامش ساحه را به‌هم بریزد و یا عملی را انجام دهد که به آن آسیب وارد نماید.

تمامی گردش‌گرانی که از بند امیر بازدید می‌نمایند، بدون استثنا مکلف هستند که ضمن احترام به خود و دیگران و پرهیز از هرگونه رفتار خلاف اخلاق و ارزش‌ها که منجر به آزارواذیت و سلب آرامش دیگران می‌گردد، در خصوص حفظ نظم، پاکی، نظافت و زیبایی آن نیز جدی‌ترین توجه را به‌خرچ دهند.

مهم‌تر از همه اما مسئولیت‌پذیری و انجام درست وظایف محوله توسط نهادهای مسئول به‌خصوص اداره حفاظت از بند امیر است که نباید به این حد از خود سهل‌انگاری و بی‌توجهی نشان دهد. آنان باید بدانند که حفاظت از بند امیر و تامین نظم و امنیت در آن، در رده مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های شان قرار دارد و هرگونه بی‌توجهی و کم‌کاری، منجر به وارد آمدن زیان‌های غیر قابل جبران به این جاذبه کم‌نظیر و تاریخی خواهد شد.