31 ژانویه 2021  
 محمداسحاق حسینی  

آغاز درگیری میان «جبهه مقاومت مردمی» و نیروهای امنیتی در بهسود

آغاز درگیری میان «جبهه مقاومت مردمی» و نیروهای امنیتی در بهسود

«جبهه مقاومت مردمی» در ولسوالی حصه اول بهسود میدان‌وردک تایید می‌کند که لحظاتی پیش درگیری شدیدی میان نیروهای امنیتی و اعضای این جبهه رخ داده است. گفته شده که این درگیری در حال حاضر به دلیل آغاز برف‌باری، متوقف شده است.

محمدحسین توانا، سخنگوی «جبهه مقاومت مردمی» لحظاتی پیش به خبرگزاری ستاگیدیا گفت که نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی، پیش از ظهر امروز به‌روی زنان و کودکانی که برای ملاقات با افراد تحت بازداشت این نیروها تجمع کرده بودند، گلوله‌باری کرده‌اند. به گفته او، هنوز مشخص نیست که در تیراندازی این نیروها آسیبی به این زنان و کودکان رسیده است یا خیر.

آقای توانا می‌گوید که استفاده از توپ و تانگ در برابر زنان از سوی نیروهای امنیتی باعث گردید تا نیروهای «جبهه مقاومت مردمی» برای دفاع از مردم و جلوگیری از تلفات بیشتر غیرنظامیان، وارد عمل شوند. او تاکید کرد که ممکن است با متوقف شدن برف‌باری درگیری‌ها از سر گرفته شوند.

اوضاع در بهسود درحالی رو به وخامت می‌رود که صبح امروز هیاتی برای بررسی رویداد تیراندازی نیروهای امنیتی به‌سوی افراد غیرنظامی در ولسوالی حصه اول بهسود که در روز جمعه گذشته رخ داد، به میدان‌وردک اعزام شد. شورای امنیت ملی کشور لحظاتی پس از انتشار این خبر اعلام کرد که این هیات به دلیل وضعیت نامناسب جوی به کابل بازگشته است.

با این حال، ساکنان بهسود و سایر مناطق مرکزی کشور بازگشت این هیات را «مشکوک» خوانده‌اند. آنان گفته‌اند که اگر دولت هرچه زودتر به تنش‌ها در این ولسوالی‌ به‌صورت مسالمیت‌آمیز پایان نداده و با «با جبهه مقاومت مردمی» درگیر شود، «فاجعه بزرگی» به‌وقوع خواهد پیوست.

«جبهه مقاومت مردمی» خیزشی ضد طالب در ولسوالی حصه اول بهسود میدان وردک است که تا کنون سابقه تقابل با نیروهای امنیتی را ندارد. این جبهه، در چند سال گذشته در حملاتی که طالبان بر شماری از مناطق در چندین ولایت مرکزی داشته‌ است، در کنار نیروهای امنیتی ایستاده‌اند.