22 ژانویه 2021  
 نظیفه حیدری  

پایان کارزار واکسین پولیو؛ کودکان مناطق مرکزی واکسین نشدند

پایان کارزار واکسین پولیو؛ کودکان مناطق مرکزی واکسین نشدند

کارزار پنج‌روزه واکسین پولیو در افغانستان امروز به پایان رسید، اما کودکان سه ولایت بامیان، غور و دایکندی از دریافت این واکسین محروم مانده‌اند. دلیل عدم تطبیق این کارزار در این ولایات، سردی هوا عنوان شده است.

میرجان راسخ، مسئول آگاهی عامه برنامه محو پولیو در وزارت صحت عامه افغانستان، امروز جمعه به رسانه‌ها گفته است که کودکان ولایات پکتیا و میدان‌وردک نیز به دلیل ناامنی، در برابر پولیو واکسینه نشده‌اند.

آقای راسخ افزود که احتمال می‌رود که نزدیک به 3.3 میلیون کودک در مناطق مختلف کشور از واکسین پولیو بازمانده باشند، ولی وزارت صحت سعی خواهد کرد تا این کودکان را در دورهای بعدی تحت پوشش قرار دهد.

کارزار سراسری واکسین پولیو پنج روز پیش در افغانستان آغاز شد. وزارت صحت در آن زمان گفته بود که قرار است 10 میلیون کودک در سراسر کشور در برابر بیماری فلج اطفال/پولیو واکسینه شوند. اکنون اما مشخص نیست که چه تعداد کودک در این دور از این کارزار، واکسین پولیو را دریافت کرده‌اند.

افغانستان از کشورهایی که پولیو هنوز هم در آن ریشه‌کن نشده و از کودکان قربانی می‌گیرد. بر بنیاد آمار رسمی، شمار موارد مثبت پولیو در سال ۲۰۲۰ میلادی در برخی از مطق کشور از جمله ولایات جنوبی، در حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

وزارت صحت در جریان سال گذشته ۵۶ مورد مثبت پولیو را در سراسر کشور ثبت کرده است. این رقم در تناسب با ۲۹ مورد ثبت‌شده در سال ۲۰۱۹ میلادی، افزایش قابل توجهی را در میزان ابتلای کودکان به پولیو در افغانستان نشان می‌دهد.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024