22 ژانویه 2021  
 نظیفه حیدری  

برگزاری رقابت اسکی دختران به پیشواز روز جهانی آموزش در بامیان

برگزاری رقابت اسکی دختران به پیشواز روز جهانی آموزش در بامیان

دختران بامیانی در آستانه روز جهانی آموزش، به پیشواز از این روز در یک رقابت اسکی اشتراک کردند. این رقابت با همکاری اداره اطلاعات و فرهنگ، مرکز آموزشی لنکن و باشگاه ورزشی عقاب، پیش از چاشت امروز جمعه (3دلو) در میدان اسکی شهید مزاری در مرکز بامیان برگزار گردید.

اسحاق موحد، رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفت که در این رقابت 10 تن از دختران ورزشکار در این ولایت اشتراک داشتند. آقای موحد افزود که قرار است در ماه‌های آینده، چند دور دیگر از رقابت‌های اسکی در بامیان در سطح محلی، ملی و بین‌المللی برگزار گردد.

ورزش زمستانی اسکی از ده سال بدین‌سو در بامیان رایج شده و طرف‌داران زیادی را در میان جوانان این ولایت یافته است. در کنار پسران، شمار زیادی از دختران جوان نیز در تمرینات اسکی و مسابقات آن حضور گسترده و چشمگیری دارند. آنان در اکثر رقابت‌های اسکی که در سال‌های گذشته با حضور ورزشکاران داخلی و خارجی در بامیان برگزار شده‌اند، مقام قهرمانی این رقابت‌ها را از آن خود کرده‌اند.

در رقابت امروز، فریبا، زهرا و سحر توانستند در جایگاه‌ اول تا سوم قرار گیرند.

فریبا از پنج سال بدین‌طرف در تمرینات و رقابت‌های اسکی اشتراک می‌کند. او در رقابت‌های اسکی که در خارج از افغانستان برگزار شده‌اند نیز اشتراک کرده است. این دختر ورزشکار، دو سال پیش با اشتراک در مسابقات اسکی که در کوریای جنوبی برگزار شده بود، موفق به کسب مدال برنز گردید.

او با آرزوی برقراری صلح در کشور به تمرینات خود ادامه داده و امیدوار است که روزی دختران افغانستان بتوانند در سایه صلح و هم‌دلی به تمرین رشته‌های مختلف ورزشی بپردازند.

زهرا نیز به آینده زنان و دختران خوشبین است. او آرزو دارد که روزی صلح در کشور تامین گردد و همه دختران بتوانند ضمن دسترسی به آموزش و پرورش، در عرصه ورزش نیز حضور فعالی داشته باشند.

بامیان از ولایت‌های برف‌گیر در مرکز کشور است که به گفته ورزشکاران و گردشگران خارجی، از ظرفیت زیادی در زمینه رشد ورزش‌های زمستانی برخوردار است. حضور فزاینده گردشگران خارجی برای اشتراک در مسابقات اسکی در بامیان، امیدواری ها مبنی بر رشد گردشگری زمستانی در این ولایت را افزایش داده است. اما آن‌چه که با وجود امنیت حاکم در بامیان، همواره به عنوان نقطه مقابل این امیدواری‌ها مطرح می‌شود، نبود امکانات مورد نیاز ورزشکاران است.