17 ژانویه 2023  
 ستاگیدیا  

سازمان عفو بین‌الملل: عدالت در قضیه قتل مرسل نبی‌زاده تامین شود

سازمان عفو بین‌الملل: عدالت در قضیه قتل مرسل نبی‌زاده تامین شود

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار تصاویری از فعالیت‌های مرسل نبی‌زاده، عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان که یک‌شنبه‌شب در منزلش در حوزه یازدهم شهر کابل با یک نگهبانش کشته شد، بر تامین عدالت در بررسی این رویداد تاکید کرده است.

تا کنون اطلاعاتی در مورد عامل یا عاملان این رویداد به‌دست نیامده است. در اطلاعات رسمی منتشر شده در این خصوص، تنها از مردان مسلح ناشناس نام برده شده است که مشخص نیست مربوط به کدام گروه بوده‌اند.

واکنش‌ها به قتل خانم نبی‌زاده از چند روز بدین‌سو از سوی نهادهای مختلف حقوق بشری، مقام‌های سیاسی برخی کشورها و شهروندان کشور، ادامه دارد. کاربران شبکه‌های اجتماعی، حکومت سرپرست را به «ناتوانی در تامین امنیت شهروندان و افرادی که به اعلام عفو عمومی باور کرده بودند»، متهم کرده‌اند.

توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان نیز در تویتی خواستار انجام «تحقیقات جدی» برای روشن شدن ابعاد این قضیه شده است.

با این حال، فرماندهی امنیه حکومت سرپرست در کابل، روز گذشته (26 جدی) اطلاعات بیشتری در مورد قتل این عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان ارائه کرده است.

خالد زدران، سخنگوی این فرماندهی گفته است که بر بنیاد برخی گزارش‌ها، در شب وقوع رخداد، چندین مهمان در منزل خانم نبی‌زاده حضور داشته‌اند. به گفته زدران، نیروهای حوزه یازدهم امنیتی، با تاخیر و حوالی ساعت 7 صبح روز بعد از حادثه مطلع شده و به خانه او رفته و دیدند که خانم نبی‌زاده و یک نگهبانش در نتیجه تیراندازی کشته شده و برادرش نیز زخم برداشته است.

او تاکید کرد که تحقیقات جدی و همه‌جانبه در خصوص چگونگی وقوع این حادثه آغاز شده اما تا کنون کسی در پیوند به آن بازداشت نشده است.

خانم نبی‌زاده نخستین زن عضو مجلس نمایندگان افغانستان در نظام پیشین است که پس از روی کارآمدن حکومت سرپرست در کشور، کشته شده است. با این وجود، پیش از این گزارش‌های زیادی از ناپدید شدن و قتل‌های مرموز زنان فعال به‌ویژه آنانی که در اعتراضات برعلیه اعمال محدودیت بر فعالیت و حضور زنان در جامعه نقش داشتند، از مناطق مختلف کشور مخابره شده است.