16 ژانویه 2023  
 ستاگیدیا  

تشدید تلاش داعش برای نفوذ به کشور؛ «هفت هزار داعشی در حال ورود از پاکستان به افغانستان هستند»

تشدید تلاش داعش برای نفوذ به کشور؛ «هفت هزار داعشی در حال ورود از پاکستان به افغانستان هستند»

خبرگزاری بخدی با استناد به سندی که به‌تازگی به‌آن دست‌یافته، گزارش داده است که لوای دوم سرحدی حکومت سرپرست به فرماندهی مولوی محمد‌آصف ذاکر به تمامی نیروهای مستقر در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان، فرمان آماده‌باش داده است.

در این سند که مکتوب صادر شده از مولوی ذاکر است، دستور داده شده که تمامی راه‌های ورودی به پاکستان در ولایت‌های ننگرهار، لوگر و پکتیا به‌شدت کنترل  شوند و تمامی کسانی ‌که قصد دارند از این راه‌ها به خاک افغانستان وارد گردند، باید «بازرسی بدنی» و «تثبیت هویت» شوند.

او در این مکتوب که چهار روز پیش (۲۲ جدی) صادر گردیده، به نیروهای تحت فرمانش دستور داده است که در صورت برخورد با افراد مشکوک، باید فورا نسبت به دست‌گیری آن‌ها اقدام کنند.

لوای دوم سرحدی حکومت سرپرست گفته است که براساس اطلاعات استخباراتی واحد سوق‌و‌اداره قول اردوی ۲۰۳ منصوری، دست‌کم هفت‌هزار داعشی، پس از سپری‌کردن آموزش‌های نظامی، از پاکستان در حال ورود به افغانستان هستند.

در مکتوب آمده است که این تعداد جنگ‌جوی داعش در منطقه «رشگل» از مربوطات دره «میرشالو» در خاک پاکستان آموزش‌های نظامی را سپری کرده و قرار است به صورت انفرادی و گروهی وارد خاک افغانستان شوند.

در جای دیگری از مکتوب تصریح شده است که این اعضای داعش در تلاش هستند از راه‌های ولسوالی «ازره» ولایت لوگر، «الیشنگ» ولایت لغمان و «سپینه‌شکه»  ننگرهار وارد خاک افغانستان شوند و سپس به ولایات شمالی منتقل گردند.

براساس مکتوب محمد آصف ذاکر، سه گروپ از افراد به شمول افراد داعش تحت رهبری شخصی به نام «کوت‌وال» در چندین قربه «ریشگل» در خاک پاکستان در مراکز تعلیمی، مصروف فراگیری «افراطیت» هستند.

بر بنیاد گزارش خبرگزاری بخدی، یافته های استخباراتی قول اردوی ۲۰۳ منصوری حکومت سرپرست نشان می‌دهد که این افراد به چندین گروپ تقسیم شده‌اند. در گزارش گفته شده که دو گروپ از این افراد داعش، یونیفورم سرخ و پرچم‌های سیاه و یک گروپ دیگر تنها پرچم سیاه دارند.

 هرچند تا کنون مشخص نیست که چه تعداد از این اعضای داعش وارد خاک افغانستان شده‌اند، افزایش حملات داعش در برخی مناطق کشور در تناسب با نخستین روزهای پس از سقوط نظام پیشین و روی کار آمدن حکومت سرپرست، احتمال تشدید تلاش داعش برای نفوذ به افغانستان را تقویت کرده است. آمار ارائه‌شده از سوی خبرگزاری بخدی حاکی از آن است که در یک سال و نیم گذشته، جنگ‌جویان داعش دست‌کم ۲۶۰ مورد حمله را در چندین ولایت انجام داده‌اند. بیشترین حملات این گروه در ماه‌های اپریل، می و جون ۲۰۲۲ صورت یافته‌اند.

با این وجود دیدبان حقوق بشر تایید کرده که بیش از ۱۰۰ جسد که گمان می‌رود مربوط به افراد داعش باشند از رودخانه «درونته» جلال آباد از آب بیرون کشیده شده‌اند. برپایه گزارش این سازمان، برخی اجساد سر نداشتند، دور گردن تعدادی از آن ها طناب انداخته شده و گلوی برخی دیگر بریده شده است.