22 آگوست 2021  
 محمدامان احمدی  

گزارش‌گران بدون مرز به امریکا: زمینه خروج خبرنگاران آسیب‌پذیر از افغانستان فراهم شود

گزارش‌گران بدون مرز به امریکا: زمینه خروج خبرنگاران آسیب‌پذیر از افغانستان فراهم شود

سازمان گزارش‌گران بدون مرز به دنبال انتشار گزارش‌هایی در خصوص تفتیش خانه شماری از خبرنگاران افغانستان از سوی نیروهای طالبان، از ریاست‌جمهوری امریکا خواسته است تا برای خروج خبرنگاران در معرض تهدید از افغانستان، طرح ویژه‌ای تهیه کند.

این سازمان روز گذشته با پخش بیانیه‌ای از دریافت ده‌ها درخواست مبنی بر خروج عاجل و فوری خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای آسیب‌پذیر از افغانستان خبر داده است. در بیانیه گفته شده که با این وجود، تا هنوز هم این خبرنگاران فرصت حضور در فرودگاه و دسترسی به هواپیما را نیافته‌اند.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، گفته است که امریکا فقط نگران خارج‌سازی شهروندان و کارمندان خود از افغانستان است و این امر سبب شده است تا برای خروج سایر افراد در معرض خطر از این کشور، با مانع موجه گردد.

با این حال، طالبان روز گذشته کمیته‌ سه‌نفری‌ای را به منظور آن‌چه «رسیدگی به مشکلات رسانه‌ها در کابل» خوانده شده، ایجاد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، رئیس کمیسیون فرهنگی طالبان، روز گذشته در تویتی اعلام کرد نمایندگانی از کمیسیون فرهنگی و قوماندانی امنیه طالبان در کابل و فدراسیون نهادهای خبرنگاران، عضویت این کمیته را دارند.

این درحالی است که سازمان گزارش‌گران بدو مرز، دو روز پیش با انتشار رشته تویتی از «تهدید تعدادی از خبرنگاران و خانواده‌های آنان از سوی طالبان در برخی از ولایات افغانستان» ابراز نگرانی کرد. به‌دنبال آن، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) نیز بر تامین آزادی بیان و امنیت خبرنگاران در افغانستان تاکید کرد.