3 سپتامبر 2021  
 نظیفه حیدری  

ازسرگیری پروازهای بشردوستانه سازمان ملل به افغانستان

ازسرگیری پروازهای بشردوستانه سازمان ملل به افغانستان

سازمان ملل متحد که پیشتر از از احتمال وقوع «فاجعه انسانی» در افغانستان ابراز نگرانی کرده بود، به‌تازگی اعلام کرده است که پروازهای بشردوستانه خود به این کشور را از سر گرفته است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفته است که تا کنون سه پرواز از اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان به مقصد شهرهای بلخ و کندهار در افغانستان صورت گرفته است.

به گفته او، سازمان ملل تصمیم دارد تا زمینه انجام پروازها به فرودگاه کابل را نیز فراهم سازد تا کمک‌های غیرغذایی شامل دارو و دیگر مواد مورد ضرورت مردم، به افغانستان ارسال شود.

افغانستان از چند ماه بدین‌سو شاهد تشدید فزاینده جنگ و خشونت و سرانجام سقوط تمام ولایات به دست طالبان بوده است. این گروه دو هفته پیش توانست تمام ولایات افغانستان به استثنای پنج‌شیر را به‌سرعت تصرف کند.

در پی تسلط این گروه بر کابل به دنبال فرار اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور دولت پیشین افغانستان، امریکا و چندین کشور دیگرف عملیات تخیله شهروندان، کارمندان و همکاران خود در کنار افغانستانی‌های در معرض خطر را آغاز کردند. گفته شده است که در جریان این عملیات که تا بامداد سی‌ویکم آگست ادامه داشت، بیش از 120 هزار نفر از افغانستان خارج شده‌اند.

با این حال، ماری الن مگ‌گرورتی، مسئول برنامه جهانی غذا در افغانستان گفته است که در پی وخامت اوضاع سیاسی و خشک‌های ممتد اخیر در افغانستان، این کشور دچار بحران شده و در معرض خطر «فروپاشی اقتصادی و فاجعه انسانی» قرار گرفته است. پیشر آنتونی گوتریش، دبیر کل سازمان ملل نیز با هشداردهی نسبت به «در راه بودن فاجعه انسانی در افغانستان» گفته بود که در حال حاضر نصف جمعیت افغانستان که شامل هجده میلیون نفر می‌گردد، برای نیازمند کمک‎های فوری بشردوستانه هستند.