29 ژانویه 2021  
 ستاگیدیا  

2 تن از زخمیان «گروگان گرفته شده از سوی نیروهای امنیتی در بهسود» جان باخته‌اند

2 تن از زخمیان «گروگان گرفته شده از سوی نیروهای امنیتی در بهسود» جان باخته‌اند

اعضای «جبهه مقاومت مردمی» در بهسود از جان باختن 2 تن از زخمیانی که «توسط نیروهای امنیتی گروگان گرفته شده‌اند»، خبر می‌دهند. به گفته آنان، نیروهای امنیتی به سمت هر فردی که به محل رویداد نزدیک شود، به‌صورت مستقیم شلیک می‌کنند.

محمدحسین توانا، سخنگوی «جبهه مقاومت مردمی» با تایید این خبر گفت که هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها و زخمی‌های تیراندازی این نیروها به‌سوی جمعیت معترض در دست نیست. او افزود که شمار زیادی از افراد ملکی در این رویداد کشته و زخمی شده‌اند و آمار تلفات هر لحظه تغییر می‌کند.

آقای توانا تایید کرد که اجساد کشته‌ها در محل رویداد باقی مانده و نیروهای امنیتی مانع انتقال زخمی‌ها به مراکز درمانی می‌شوند. او وضعیت شماری از زخمی‌ها را وخیم توصیف کرده و گفته که اگر هرچه زودتر اقدامی برای تحت درمان قرار گرفتن آنان انجام نشود، ممکن است شمار بیشتری از زخمیان جان خود را از دست دهند.

بعد از ظهر امروز نیروهای امنیتی به‌روی جمع کثیری از افراد ملکی که به قصد صحبت با فرمانده پلیس میدان وردک در مورد حضور او و نیروهای نظامی تحت فرمانش در ولسوالی حصه اول بهسود گردهم آمده بودند، آتش گشودند. مهدی راسخ، نماینده میدا‎‎ن‌وردک در مجلس نمایندگان، تعداد کشته‌های این رویداد را 9 نفر و شمار زخمی‌های آن را 20 نفر گفته است.

محمدحسین توانا می‌گوید که مردم امروز تجمع کرده بودند تا به فرمانده پلیس بگویند که حضور او و شمار زیادی از نیروهای نظامی در بهسود، بیشتر از این به صلاح نیست. بر بنیاد گفته‌های آقای توانا، فرمانده پلیس به مردم گفته که با «جبهه مقاومت مردمی» تصفیه حساب دارد و سپس به نیروهای پلیس دستور داده است تا به‌سوی مردم شلیک کنند.

آقای توانا تاکید کرد که «جبهه مقاومت مردمی» و ساکنان بهسود و سایر مناطق مرکزی کشور، از کنار این اتفاق به‌سادگی عبور نخواهند کرد. او از ساکنان مناطق مرکزی خواسته است تا برای آزادی افراد گروگان گرفته‌ شده از سوی نیروهای امنیتی و انتقال زخمی‌ها به مراکز درمانی، از هر طریق ممکن بر حکومت اعمال فشار کنند.

گلوله‌باری نظامیان دولتی بر روی معترضان در ولسوالی حصه اول بهسود، با واکنش‌های تندی از جانب برخی از چهره‌های سیاسی و شمار کثیری از شهروندان کشور مواجه شده است. آنان این رویداد را محکوم کرده و از حکومت خواسته‌اند تا با فراخواندن نیروهای امنیتی مستقر در بهسود، جلو «گسترش فاجعه» و بروز «بحران‌های بزرگ‌تر» را بگیرد.

شهروندان کشور نیز با برگزاری جلسات بزرگ مردمی در چندین ولایت، به سران حکومت و مسئولان نهادهای امنیتی هشدار داده‌اند که در صورت عدم رسیدگی به موقع و حل اساسی تنش به‌میان‌آمده، پیامدهای ناشی از آن به عهده آن‌ها خواهد بود.

با این حال، سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری، دقایقی پیش با انتشار پیامی گفته است که این رویداد را در هماهنگی با شورای امنیت ملی، وزارت امور داخله و مسئولان در اداره محلی میدان‌وردک دنبال کرده است. آقای دانش افزوده است که به‌زودی هیات باصلاحیتی برای بررسی دقیق و همه‌جانبه قضیه به منطقه اعزام خواهد شد.