29 ژوئن 2021  
 آمنه احمدی  

500 خانواده بی‌جاشده از ولسوالی پاتوی دایکندی کمک غذایی دریافت کردند

500 خانواده بی‌جاشده از ولسوالی پاتوی دایکندی کمک غذایی دریافت کردند

اداره ولسوالی پاتو در دایکندی گفته است که در جریان دو روز گذشته برای 500 خانواده‌ای که در نتیجه جنگ در روستای «سر تگاب» این ولسوالی مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، مواد غذایی توزیع کرده است.

فرامز مهدوی، معاون و سرپرست این ولسوالی که در جمع این خانواده‌ها صحبت می‌کرد گفت که اداره محلی دایکندی، در اسرع وقت به تصفیه «سر تگاپ» پاتو از وجود طالبان اقدام خواهد کرد تا زمینه بازگشت خانواده‌های بی‌جاشده به خانه‌های‌شان فراهم گردد.

آقای مهدی افزود که تا آن زمان، اداره محلی دایکندی از هیچ تلاشی برای تامین نیازهای اولیه بی‌جاشدگان فروگذار نخواهد کرد.

به دنبال حمله دو هفته پیش طالبان بر «سر تگاپ» ولسوالی پاتو و سقوط آن به‌دست جنگ‌جویان این گروه، ده‌ها تن کشته و زخمی شده و نزدیک به 2 هزار خانواده از این روستا و مناطق اطراف آن، ناگزیر به ترک خانه‌های‌شان شدند. طالبان پس از تسلط بر این روستا، منازل مسکونی و خرمن‌های ساکنان آن را به آتش کشیدند.

با آن‌که نیروهای امنیتی و بسیج مردمی، در 3 سرطان، «سر تگاب» را از طالبان پس گرفتند، اما این روستا فقط یک روز پس از پاک‌سازی، بار دیگر به تصرف طالبان درآمد. وجود اختلاف میان نیروهای بسیج مردمی، از دلایل عمده سقوط دوباره این روستا به دست طالبان خوانده شده است.

با این حال، جمعه‌علی کریمی، فرمانده پلیس ولسوالی پاتو در دیدار با خانواده‌های بی‌جاشده به آنان اطمینان داد که در کنار سایر نیروهای امنیتی در برابر طالبان خواهد جنگید.

آقای کریمی گفت که به همت و شجاعت ساکنان پاتو اطمینان دارد و به این باور رسیده است که آنان به هیچ‌وجه اجازه نخواهند داد تا طالب وارد روستاهای‌شان گردد.

سقوط روستای «سرتکاب» ولسوالی پاتو با تصرف دیگر ولسوالی‌ها در سایر مناطق کشور از سوی طالبان، داستان مشابهی دارد. طالبان پس از آن کنترل این روستا را در دست گرفتند که نیروهای خیزش و بسیج مردمی به امید رسیدن نیروی کمکی، تا آخرین گلوله‌ در برابر این گروه جنگیدند، اما پس از ساعت‌ها در محاصره ماندن و اتمام مهمات، هیچ نیرویی به حمایت از آنان به ساحه جنگ اعزام نشد.