24 فوریه 2024  
 ستاگیدیا  

برنامه جهانی غذا: «چهار میلیون زن و کودک در افغانستان از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند»

برنامه جهانی غذا: «چهار میلیون زن و کودک در افغانستان از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند»

برنامه جهانی غذا (WFP)، می‌گوید در سال روان 2024 میلادی، حدود چهار میلیون تن از زنان و کودکان افغانستانی، دچار سوء تغذی شدید خواهند شد. ازین میان تنها 2.3 میلیون تن از زنان باردار درگیر سوء تغذیه هستند.
بربنیاد گزارشی که این نهاد منتشر کرده است، حدود 40 درصد از زنان باردار و شیرده و 45 درصد اطفال زیر 5 سال در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان از سوء تغذیه رنج می‌برند.
این نهاد خبر داده است که سوء تغذیه، خطر مرگ و میر را برای کودکان دچار سوء تغذیه شدید و متوسط، در مقایسه با کودکانی که از رژیم غذایی خوبی برخوردار بوده‌اند، تا سه برابر و امکان دچارشدن زنان هنگام زایمان برای زنان باردار را نیز افزایش می‌دهد.
برنامه جهانی غذا در صفحه ایکس خود همچنان نوشته است، که این نهاد فقط قادر است برای هفت میلیون نفر بسته‌های غذایی اضطراری را فراهم آورد، در حالی که در حال حاضر 16 میلیون نفر از شهروندان افغانستان نیازمند دریافت کمک‌های غذایی هستند.
به نقل ازین نهاد، آنان توانسته‌اند به بیش از 13 هزار تن از مادران شیرده و باردار متاثر از سوء تغذیه حاد، بسته‌های کمکی برسانند و در کنار آن، در مدت شش ماه، مواد مغذی که برای حدود 31 هزار کودک بسنده خواهد بود، را ذخیره کنند.
با وقوع تحولات سیاسی در کشور و متاثر شدن نظام اقتصادی، سطح فقر در افغانستان به شدت افزایش یافته و میلیون‌ها تن از شهروندان کشور نیاز شدید به دریافت کمک‌های غذایی دارند.