3 جولای 2023  
 فریبا هاشمی  

هشدار برنامه جهانی غذا نسبت به تشدید ناامنی غذایی در افغانستان

هشدار برنامه جهانی غذا نسبت به تشدید ناامنی غذایی در افغانستان

برنامه جهانی غذا پیش‌بینی کرده است که بین ماه‌های می تا اکتبر سال جاری میلادی، 15.3 میلیون تن در افغانستان، با مشکلات ناشی از ناامنی غذایی مواجه شوند. این رقم، 2.8 میلیون تن که نیاز به کمک‌های اضطراری دارند را نیز شامل می‌شوند.

برپایه گزارشی که به‌تازگی از سوی این سازمان منتشر شده، در حال حاضر 3.2 میلیون کودک در افغانستان به سوتغذیه حاد دچار شده اند: «28.8 میلیون تن -دوسوم جمعیت افغانستان- در سال 2023 به کمک‌های بشردوستانه چند بخشی نیازمند هستند.»

در گزارش آمده است که برنامه جهانی غذا از آغاز سال 2023 تا کنون به 15.4 میلیون نفر در سراسر افغانستان رسیدگی کرده، اما در ماه اپریل مجبور شده است تا به دلیل کمبود بودجه، 8 میلیون تن را از پوشش برنامه پاسخ اضطراری خود حذف کند.

آمارهای ارائه‌شده از سوی نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی حاکی از آن است که به‌رغم تلاش‌های جهانی، افغانستان به سمت فاجعه بشری در حرکت است. این احتمال زمانی تقویت می‌شود که از یک‌سو همه‌روزه به شمار افراد نیازمند به غذا، افزوده می‌شود و از جانب دیگر، میزان کمک‌های بشردوستانه به این کشور، کاهش می‌یابد و افراد بیشتری از پوشش این کمک‌ها خارج می‌شوند.

در عین حال میزان تولیدات غذایی در افغانستان نیز رو به کاهش نهاده و به تشدید بحران کمک می‌کند. برنامه جهانی غذا، کسری حاصلات گندم در کشور در سال 2023 را 30 تا 35 درصد تخمین زده است. این سازمان هم‌چنان تاکید کرده که هجوم ملخ‌ها به مزارع در شمال افغانستان، 1.2 میلیون تن حاصلات گندم به ارزش 480 میلیون دالر را تهدید می‌کند.

این درحالی است که نهادهای امدادرسان بین‌المللی همواره از کمبود بودجه برای کمک‌رسانی به تمامی افراد نیازمند در افغانستان، ابراز نگرانی کرده‌اند. برنامه جهانی غذا پیش از این اعلام کرده بود که برای مبارزه با قحطی در افغانستان در سال جاری میلادی، به بیش از ۸۰۰ میلیون دالر بودجه نیاز دارد. این سازمان، اکنون می‌گوید که برای تداوم عملیات خود در زمستان پیش رو به 1.2 میلیارد دالر ضرورت دارد.

پیشتر آژانس سازمان ملل برای هماهنگی کمک‌های بشردوستانه ( اوچا) نیز گفته بود که برای کمک‌رسانی به 22.3 میلیون فرد نیازمند در افغانستان، ۳.۲ میلیارد دالر بودجه لازم است. اوچا پیش از این برای پیشبرد عملیات بشردوستانه خود در افغانستان، ۴.۶ میلیارد دالر از کشورهای کمک‌کننده درخواست کرده بود.

با این وجود، تا کنون هیچ کدام از این سازمان‌ها، موفق به تامین بودجه مورد نیاز خود نشده‌اند.