1 دسامبر 2020  
 ستاگیدیا  

چرا اسناد تحصیلی فارغان دانشگاه هم‌زمان با فراغت‌شان توزیع نمی‌گردد؟

چرا اسناد تحصیلی فارغان دانشگاه هم‌زمان با فراغت‌شان توزیع نمی‌گردد؟

عقربه‌های زمان به دور دیگری از فراغت دانشجویان دانشگاه‌های کـشور نزدیک می‌گردد. آنان اما پس از تحمل چهارسال دشواری‌های تحصیل، پس از فراغت با مشکلات عدیده و بزرگی در زمینه دریافت سند تحصیلی خود مواجه می‌گردند، زیرا به دست آوردن اسناد فـراغت در نظام تعلیمی و تحصیلی افغانستان، همانند بسیاری دیگر از امور اداری وابـسته به ادارات دولتی،‌ با چالش‌ها و دشواری‌های فراوانی همراه است.

اسناد فــراغت فارغین مــوسسات تعــلیمی و تحصیلی، در هنگام فراغت به آنان توزیع نمی‌گردد و بعـدا بنابر دلایل مختلف از جمله فساد اداری و برخـوردهای سلیقوی، بدست آوردن آن حتی ممکن است سال‌ها به طول بینجامد.

دانش‌آموخته‌ای که سال‌ها زحمت کشیده است و رنج‌های بی‌شماری را تحمل کرده است تا یکی از مقاطع تعلیمی و تحصیلی را موفقانه پشت سر بگذراند، با اتمام این دوره، مجبور است برای به دست آوردن اسناد فراغت خویش، هزینه و زمان زیادی را صرف کند. از هـمان لحظه اقدام به این امر، موانع و مشکلات بزرگی قد علم می‌کنند؛ گاهی رئیس نیست تا مکتوب و عریضه‌ای را امضــا کند، زمــانی مــهر اداره در مــیزی قفل است، گاهی جلسه‌ای در جریان است، روزی تحویل‌دار اداره حضور ندارد، زمانی هم کمپیوتر و پرینتر اداره خراب است، روزی کارمندی به رخــصتی رفته است، گاهی هم ورق مخصوص سند فراغت تمام شده است، زمــانی اصلا کارمند اداره کمپیوتر مربوط به کارهای رسمی را به خانه‌اش بــرده است، بسیاری از وقت ها کارمند مربوطه بیـش از حد مصروف است و انجــام کار را به روزهای بــعد موکول می‌کند، روزی فورمه‌های لازم اصلا در اداره موجود نیست و شخص درخواست‌دهنده خود باید یا آن را ترتیب کند و یا به  هـرشکلی آن را تهیه کند، گاهی برق نیست و در بسیاری از مــواقع شاید اصلا دروازه اداره به‌ روی مراجعین بسته باشد.

همه موارد فوق آن‌گونه که به آسانی در داخل جملات و کلمات بالا گنجانیده شده است، به آسانی سپری نمی‌شود، بلکه هفته‌ها، ماه‌ها و شاید حتی ســال‌ها طــول بکــشد تا همه  این  مشکلات و موانع به ترتیب و به تدریج حل شوند. طبــعا این همه دویدن‌ها و رفت‌وآمدها هزینه ســنگینی را نیز روی دوش درخــواست‌دهنده تحمیل می‌کند. هزینه‌ای که شاید خیلی‌ها توان پرداخت آن را نداشته باشند و خیلی‌ها نیز به یقین آن فــرصت و زمان کافی را برای حل این مشکلات و پشت سر گذراندن هفت خوان رستم نداشته باشند.

حال پرسش اصلی این جاست که بنابر چه دلیلی اسناد فراغت فارغین نهادهای تعلیمی و تحصیلی هم‌زمان با فراغت‌شان ازین نهادها به آنان داده نمی‌شود؟

اصولا ایجاب می‌کند که سندفراغت محصلین هم‌زمان با برگزاری جشن فراغت‌شان به آنان تـوزیع گردد تا از یک سو، محصل در همان زمان مناسب نتیجه سال‌ها تلاش و زحمت خویش را در کمال رضایت به دست آورد و از سوی دیگر در خصوص جلوگیری از بروز مشکلات بعدی و کاهش فساد اداری و صرف زمان طولانی و هزینه سنگین، کاری صورت گیرد.

عملی‌سازی و تطبیق این امر ناممکن نیست، اگر واقعا اراده وجود داشته باشد و با راه‌اندازی سیستم موثر و کارا، تمام امور اداری آن در زمان مناسب روی دست گرفته و به اتـمام برسد. امید است مسئولین امر، این نوشته و این موضوع را با پوزخندی به سخره نگرفته و عملا برای حـل آن اقدام کنند تا دیگر دانشجویان مجبور نشوند تحت تاثیر بروکراسی و کاغذپرانی‌های حاکم بر ادارات مربوطه، روزها، ماه‌ها و حتا سال‌‌ها وقت خود را صرف دریافت اسناد تحصیلی کنند.