4 فوریه 2021  
 آمنه احمدی  

خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان 26 درصد افزایش یافته است

خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان 26 درصد افزایش یافته است

کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان اعلام کرده است که خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان در جریان سال 2020 نسبت به سال 2019، افزایش 26 درصدی داشته است.

در گزارشی که امروز پنج‌شنبه (16 دلو/4 فبروری) از سوی این کمیته منتشر شده، آمده است که در سال گذشته میلادی، 132 مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور ثبت شده است. این موارد، 7 مورد قتل، 18 مورد مجروحیت، ۱۰ مورد لت‌وکوب، ۴۷ مورد تهدید، ۲۸ مورد بدرفتاری و توهین ، ۱۳ مورد برخوردهای غیرقانونی توسط صاحبان رسانه‌ها و 7 مورد اختطاف را دربرمی‌گیرد.

بر بنیاد این گزارش، بیشترین میزان خشونت علیه خبرنگاران از سوی گروه‌های طالبان و داعش، صورت گرفته است. پس از آن‌ها، حکومت افغانستان به عنوان عامل دوم این خشونت‌ها شناخته شده است.

در گزارش گفته شده که تهدید‌ات و خشونت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان و مقام‌های حکومتی در اکثر موار خفیف بوده است، اما خشونت طالبان و داعش در برابر خبرنگاران، معمولا خونین بوده است.

کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان، همه ساله گزارشی را در مورد میزان اعمال خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان منتشر می‌کند. گزارشی که در سال 2019 از سوی این کمیته منتشر شده است، نشان می‌دهد که در جریان این سال 105 مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است، رقمی که در مقایسه با سال پیش، کاهش 13.22 درصدی این خشونت‌ها را نشان می‌داد.