27 ژانویه 2021  
 محمداسحاق حسینی  

وزارت دارایی امریکا: ارتباط طالبان با القاعده قطع نشده است

وزارت دارایی امریکا: ارتباط طالبان با القاعده قطع نشده است

وزارت دارایی امریکا به‌تازگی با انتشار گزارشی اعلام کرده است که حمایت طالبان از شبکه القاعده در افغانستان ادامه یافته و منجر به قوی‌تر شدن این شبکه شده است.

بر بنیاد این گزارش که خلاصه آن در سایت لانگ وار ژورنال انتشار یافته، طالبان روابط خود القاعده را از طریق حمایت مالی از این شبکه و ارائه راهنمایی و مشاوره به اعضای آن از به‌واسطه گروهی از مشاوران و مربیان تقویت کرده است.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهند که بر خلاف توافق‌نامه امریکا و طالبان، این گروه و القاعده تا هنوز هم متحدان هم‌دیگر باقی مانده و سران آن‌ها دیدارها و گفتگوهایی نیز با هم داشته‌اند. گزارش تاکید کرده است که تا کنون شواهدی که نشان‌دهنده قطع روابط طالبان با القاعده و انجام اقدامی از سوی این گروه برعلیه این شبکه باشد، به دست نیامده است.

طالبان آن‌چه گزارش وزارت دارایی امریکا منتشر شده را رد کرده است. این گروه با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که این گزارش بر بنیاد اطلاعات نادرست از جانب «حلقات مغرض و جنگ‌طلب» تهیه و منتشر شده است.

در اعلامیه آمده است به دنبال آغاز جنگ گسترده در افغانستان در سال 2001 و بروز تحولاتی در برخی از کشورهای عربی، اعضای القاعده و اتباع دیگر کشورها که در این شبکه عضویت داشتند، افغانستان را ترک کرده و به کشورهای خود بازگشته‌اند.

طالبان در این اعلامیه تاکید کرده‌اند که دیگر نیازی به حضور اتباع خارجی در افغانستان نیست و از همین جهت همه هیچ عضو شبکه القاعده در حال حاضر در افغانستان حضور ندارند. این گروه، اجرایی شدن توافق‌نامه دوحه را به نفع مردم افغانستان و امریکا و گزینه و راه حل منطقی برای حل معضل کنونی افغانستان خوانده است.

توافق‌نامه طالبان و امریکا در ماه حوت سال گذشته خورشیدی در دوحه، پایتخت قطر امضا شد. در این توافق‌نامه امریکا متعهد شده است که شمار نیروهای نظامی خود در افغانستان تا پایان می سال جاری میلادی به صفر برساند. در برابر، طالبان نیز تعهد کرده‌اند که ضمن قطع ارتباط خود با دیگر گروه‌های تروریستی به‌ویژه القاعده، جلو استفاده از خاک افغانستان برعلیه منافع امریکا از سوی این گروه‌ها را بگیرد.

با این حال، مقام‌های دولت جدید امریکا گفته‌اند که این توافق‌نامه را بررسی خواهند کرد. چندی پیش، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا گفته بود که توافق‌نامه این کشور با طالبان را بازبینی می‌کند. چند روز بعد از این اظهارات، مشاور امنیت ملی رئیس‎جمهور امریکا نیز اعلام کرد که توافق‌نامه این کشور با طالبان را مورد بررسی و بازنگری قرار می‌دهد. او تاکید کرده بود که این ارزیابی، تعهدات طالبان در زمینه قطع رابطه با شبکه‌های تروریستی، کاهش خشونت‌ها و پیشبرد معنادار مذاکرات صلح با دولت افغانستان را شامل می‌گردد.